Jan Guz, OPZZ: To układy zbiorowe powinny regulować podstawowe prawa pracownicze

W Europie relacje na linii pracodawcy-pracownicy opierają się na systemie układowym. Przykładowo w Skandynawii rola układów pracy jest olbrzymia, to one regulują relacje pracownicze. W Polsce nie mamy często partnera po stronie pracodawców - zaznacza Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jan Guz, OPZZ: To układy zbiorowe powinny regulować podstawowe prawa pracownicze

PODZIEL SIĘ


Autor: Jerzy Dudała

12 lut 2018 12:00


  • Jan Guz wskazuje, że to właśnie układy zbiorowe pracy powinny regulować podstawowe prawa pracownicze w zakładach pracy.
  • Przy tym należy pamiętać, że firma firmie nie jest równa. A i poszczególne branże posiadają swoją specyfikę. 
  • Jan Guz przypomina, że w Europie relacje na linii pracodawcy-pracownicy opierają się na systemie układowym.

Czy powinno się nasycić naszą przestrzeń gospodarczą układami zbiorowymi pracy?

- Jak najbardziej. Układy zbiorowe pracy to właśnie kierunek na przyszłość. Nie może bowiem być tak, że ze wszystkim odsyłamy do Kodeksu Pracy. 

To właśnie układy zbiorowe pracy powinny regulować podstawowe prawa pracownicze w zakładach pracy, bowiem firma firmie nie jest równa. A i poszczególne branże posiadają swoją specyfikę. 

W Europie relacje na linii pracodawcy-pracownicy opierają się na systemie układowym. Przykładowo w Skandynawii rola układów pracy jest olbrzymia, to one regulują relacje pracownicze.
W Polsce nie mamy często partnera po stronie pracodawców. Natomiast jako związki zawodowe uważamy, że właśnie zmierzanie ku zawieraniu układów zbiorowych pracy to przyszłość.

Czytaj także: Nowe układy zbiorowe w spółkach węglowych: liczy się kasa, a nie system

Obecnie w naszej największej spółce węglowej, czyli Polskiej Grupie Górniczej, trwają rokowania dotyczące wypracowania nowego układu zbiorowego pracy. Coraz częściej również można usłyszeć o potrzebie wypracowania ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Czy to się powiedzie?

- Jestem dobrej myśli, bowiem jest chęć porozumienia się w tym zakresie. Trzeba więc taki ponadzakładowy układ zbiorowy pracy w górnictwie zawrzeć. 

Związki zawodowe działające w górnictwie będą zmierzały do tego, aby taki ponadzakładowy układ zbiorowy pracy został wypracowany i zawarty.

Resort energii także wskazuje na potrzebę wypracowania takiego układu.

- To dobrze, że na przykład wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówi o potrzebie zawarcia nowoczesnego układu zbiorowego pracy w górnictwie. To pokazuje wolę resortu do inicjowania określonych działań.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.