J. Mordasewicz: Należy zmienić zbiorowe układy pracy w spółkach z udziałem Skarbu Państwa

Między stroną społeczną a zarządem JSW parafowano protokół uzgodnień, w którym zapisano m.in. porozumienie w sprawie wypłat "czternastek". Zdaniem Jeremiego Mordasewicza podobne zmiany powinno się wprowadzić we wszystkich firmach z udziałem Skarbu Państwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

J. Mordasewicz: Należy zmienić zbiorowe układy pracy w spółkach z udziałem Skarbu Państwa

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 lut 2015 11:44


Według Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan, konflikt w JSW ujawnił, jak absurdalne zbiorowe układy pracy obowiązują w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

- Na ich podstawie trzynasta i czternasta pensja i inne dodatki do wynagrodzeń muszą być wypłacane nawet w sytuacji, kiedy spółka zamiast wypracować zysk, przynosi straty. W sytuacji pogorszenia koniunktury gospodarczej, z którym zawsze trzeba się liczyć i uporu związków zawodowych prowadzi to do utraty płynności finansowej i upadłości spółki - ocenia Mordasewicz.

Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan należy bezzwłocznie zmienić zbiorowe układy pracy we wszystkich spółkach z udziałem Skarbu Państwa, uzależniając wypłatę trzynastej i czternastej pensji oraz innych dodatków do wynagrodzeń od możliwości finansowych spółki, aby kolejne państwowe firmy w przyszłości nie wpadły w taką pułapkę.

- W przeciwnym razie rację będzie miał Jan Kochanowski, że „nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi." - komentuje Mordasewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kochanowski 2015-02-17 17:00:43

Za pięknymi słowami niech idą prawdziwe czyny Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Enea SA Jeremiego Mordasewicza. Dlaczego gwarancje zatrudnienia obowiązują do 2019 roku w GK Enea i absurdalnie wysokie kontrakty menadżerskie członków Zarządów Grupy?