Halicki: formuła dialogu trójstronnego powinna być odnowiona

0 0
Halicki: formuła dialogu trójstronnego powinna być odnowiona
fot. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki w poniedziałek (2 lutego) odwiedził Małopolskę.

"Formuła dialogu trójstronnego powinna być odnowiona. Jeżeli wymaga to nowego umocowania prawnego, to rząd jest gotów poprzeć taką formułę" - powiedział dziennikarzom podczas wizyty w Krakowie Halicki.

Przypomniał, że minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, prowadził rozmowy na ten temat z przedstawicielami najważniejszych central związkowych i organizacjami reprezentującymi pracodawców. "Cała formuła Komisji Trójstronnej, zerwana 1,5 roku temu przez stronę związkową, musi być odnowiona. To jest jedyna i najlepsza formuła dialogu" - podkreślił Halicki.

Od końca czerwca 2013 r. spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej. Związki zawiesiły swój udział, bo uznały, że dialog jest pozorowany, a ich postulaty nie są brane pod uwagę przez rząd.

Jesienią 2013 r. na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego związkowcy zgłosili pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym. Później własny projekt przygotowali pracodawcy. Po kilku miesiącach prac eksperci związków zawodowych i pracodawców przygotowali wspólny projekt nowej ustawy. Zgodnie z projektowanymi zapisami obecną Komisję Trójstronną miałaby zastąpić Rada Dialogu Społecznego. W regionach miałyby działać Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Projekt przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu, w tym strony rządowej.

W poniedziałek w śląskim górnictwie ma się rozpocząć akcja protestacyjna wspierająca trwający już szóstą dobę strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Pracownicy kopalń po swoich zmianach mają pozostawać jeszcze trzy godziny w miejscach pracy - również pod ziemią.

Rolnicy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych blokują w poniedziałek trasę A2 w miejscowości Zdany w powiecie siedleckim. Domagają się wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz rekompensat za straty poniesione w chowie trzody chlewnej i bydła. We wtorek protesty planuje Solidarność Rolników Indywidualnych.

Halicki w poniedziałek w Małopolsce spotkał się z wojewodą i marszałkiem województwa oraz z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Po południu ma odwiedzić Czasław w gminie Raciechowice, by zobaczyć jak odbudowana została infrastruktura zniszczona w czasie powodzi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.