wnp.pl

Grupa PKP tworzy kodeks etyczny

0 0
Grupa PKP tworzy kodeks etyczny

Dziś zarządy ośmiu spółek Grupy PKP rozpoczęły konsultacje ze związkami zawodowymi wprowadzenia kodeksu etycznego, zawierającego politykę zgłaszania nadużyć przez pracowników.

- Jego wprowadzenie jest powszechnie stosowanym elementem budowy ładu korporacyjnego przez firmy w Polsce i na świecie - informuje Katarzyna Mazurkiewicz rzecznik prasowy Polskie Koleje Państwowe S.A.

Na opinie związków zawodowych PKP SA czeka do 6 maja. Projekt dokumentu przygotował zespół roboczy, złożony z 25 pracowników Grupy PKP.

Opracowanie kodeksu etycznego zostało poprzedzone badaniami wśród pracowników Grupy PKP. Za jego wdrożeniem opowiedziało się 87 proc. ankietowanych. Z badania wynika także, że 84 proc. respondentów zetknęło się z przypadkiem działań nietycznych w swojej codziennej pracy.

- Propozycja wprowadzenia kodeksu etyki i polityki przeciwdziałania nadużyciom to z jednej strony kolejny element wprowadzenia dobrych praktyk w spółkach Grupy PKP, a z drugiej jest wynikiem sygnałów, jakie otrzymujemy od pracowników - mówi Tomasz Kruk, dyrektor zarządzający ds. audytu Grupy PKP. - Zależy nam na opinii strony społecznej i liczymy na jej wsparcie.

Według niego, kodeks etyki określa zachowania i sposoby postępowania, jakimi pracownik powinien się kierować w codziennych relacjach nie tylko z innymi pracownikami, ale także kontrahentami czy klientami swojej firmy. Natomiast wprowadzenie polityki zgłaszania nadużyć daje pracownikom możliwość bezpiecznego i anonimowego zgłaszania nieprawidłowości.

- W przypadku tak dużego pracodawcy, stworzenie wiarygodnej platformy do zgłaszania nadużyć ma kolosalne znacznie - mówi Tomasz Kruk. - Z międzynarodowych badań wynika, że ok. 50 proc. nadużyć i nieetycznych zachowań jest wykrywanych właśnie dzięki sygnałom przekazywanym przez pracowników.

Kodeks Etyki ma obowiązywać w spółkach: PKP SA, PKP Intercity, PKP Cargo, PKP Energetyka, PKP LHS, PKP Informatyka, TK Telekom, oraz PKP SKM w Trójmieście.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.