Groźba sporu zbiorowego w PKN Orlen

Związki zawodowe PKN Orlen negatywnie odebrały utworzenie przez pracodawcę stanowiska starszego mistrza. Domagają się zaprzestania tworzenia stanowisk nieprzewidzianych przez umowę, w przeciwnym razie grożą strajkiem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Groźba sporu zbiorowego w PKN Orlen

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

18 lis 2015 7:46


Związkowcy przekonują, że stanowiska starszego mistrza procesów produkcyjnych nie przewiduje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP).

W odpowiedzi na wątpliwości związkowców, Rafał Sekuła, dyrektor wykonawczy ds. kadr w PKN Orlen przekonywał w piśmie skierowanym do strony społecznej, że pracodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach pracy wymienionych w taryfikatorze stanowisk pracy, opisanych w księdze opisów stanowisk pracy, ale w pewnych sytuacjach stanowiska te są konkretyzowane w samej umowie o pracę.

Te argumenty nie przekonały jednak związkowców. 

W opinii Bogusława Pietrzaka, przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) i Henryka Kleczkowskiego, przewodniczącego NSZZ Solidarność w PKN Orlen pracodawca wprowadził nowe stanowisko bez uprzedniej konsultacji, a nawet bez przekazania informacji w tej sprawie stronie związkowej, co odebrane zostało jako rażące naruszenie ustalonych w ZUZP i przyjętych w koncernie zasad dialogu społecznego.

Związki domagają się natychmiastowego zaprzestania praktyki wprowadzania do umów o pracę nazewnictwa stanowisk odbiegającego od nazw stanowisk przewidzianych w ZUZP i księdze opisów stanowisk pracy, potwierdzonego pisemnym oświadczeniem pracodawcy o odstąpieniu od stosowania tej praktyki. 

W przypadku niezrealizowania tego żądania strona społeczna zastrzega sobie prawo wszczęcia sporu zbiorowego pracy na tle nieprzestrzegania przez pracodawcę postanowień obowiązującego ZUZP.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.