Grecja: Związek sektora publicznego wzywa do strajku

- Wzywamy do 24-godzinnego strajku w czasie głosowania antynarodowego porozumienia i do manifestacji - związek zawodowy greckich pracowników sektora publicznego ADEDY.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grecja: Związek sektora publicznego wzywa do strajku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 lip 2015 6:44


Związek zawodowy greckich pracowników sektora publicznego ADEDY wezwał w poniedziałek (13 lipca) do przeprowadzenia 24-godzinnego strajku w środę (15 lipca), w dniu planowanego głosowania w parlamencie Grecji w sprawie porozumienia zawartego w Brukseli.

Stolica sceną wielkich demonstracji

"Wzywamy do 24-godzinnego strajku w czasie głosowania antynarodowego porozumienia i do manifestacji o godz. 19 (godz. 18 w Polsce) na placu Syntagma" w Atenach - poinformowano w komunikacie ADEDY. Plac Syntagma, położony poniżej parlamentu w centrum greckiej stolicy, był od początku kryzysu sceną wielkich demonstracji.

ADEDY zamierza zwołać pierwsze zgromadzenie na placu już w poniedziałek wieczorem, gdzie zaplanowano dwie inne demonstracje przeciwko oszczędnościom i euro. Pierwsza z nich jest organizowana za pośrednictwem sieci społecznościowych, a druga przez antykapitalistyczną partię Antarsja, która chce porzucenia wspólnej waluty; ugrupowanie nie jest jednak reprezentowane w parlamencie.

Pierwszy strajk pracowników

To pierwszy strajk pracowników sektora publicznego w Grecji od dojścia do władzy populistycznej lewicowej Syrizy w styczniu tego roku. Syriza wypłynęła pod hasłem zerwania polityki zaciskania pasa z lat 2010-2014 w ramach dwóch poprzednich programów oszczędnościowych dla Grecji w zamian za pomoc międzynarodową w wysokości ponad 240 mld euro.

Do 24-godzinnego strajku w środę wezwał również związek pracowników komunalnych POE-OTA.

Parlament grecki do środy ma przegłosować porozumienie przyjęte w Brukseli w poniedziałek rano i uchwalić ustawy dotyczące kilku uzgodnionych reform. Ustępstwa na rzecz wierzycieli mogą wywołać spory wewnątrz koalicji z Syrizą na czele. Jednak głosy co najmniej jednej partii opozycyjnej powinny umożliwić uzyskanie większości na "tak". Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść od 82 do 86 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.