Grecja. Strajk nauczycieli nie odbył się

Zaplanowany na piątek 24-godzinny strajk nauczycieli w Grecji nie odbył się. Na nadzwyczajnym spotkaniu w czwartek związkowcy postanowili odwołać akcję protestacyjną, powołując się na niskie poparcie społeczne i zmęczenie Greków częstymi strajkami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grecja. Strajk nauczycieli nie odbył się

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 maj 2013 12:19


Po 12-godzinnym spotkaniu federacje związkowe nauczycieli szkół wyższych ELME i OLME postanowiły odwołać protest - podał portal informacyjny "Greek Reporter".

"Większość związkowców uznała, że nie ma odpowiednich warunków do zorganizowania strajku" - potwierdził szef OLME Nikos Papachristos.

Zapowiadany na piątek protest miał być odpowiedzią na plany konserwatywnego rządu Antonisa Samarasa, który chce o dwie godziny zwiększyć nauczycielskie pensum, by przybliżyć je do średniego pensum w Europie. Chce też skierować 4 tys. nauczycieli na tereny, gdzie szkoły cierpią na braki kadrowe. Zdaniem OLME ma to umożliwić zwolnienie ok. 10 tys. nauczycieli pracujących na niepełny etat z chwilą wygaśnięcia ich umów.

Związki nie zgadzają się ponadto na redukcję zatrudnienia w ich grupie zawodowej oraz na wprowadzenie obowiązkowego systemu ewaluacji nauczycieli, który ich zdaniem będzie opierał się na kryteriach politycznych, a nie merytorycznych - dodaje portal France24.

W wyniku radykalnych posunięć oszczędnościowych, jakie na zadłużonej Grecji wymogli międzynarodowi pożyczkodawcy (UE i MFW) w zamian za pomoc finansową, rząd obniżył już nauczycielskie pensje.

W niedzielę premier Samaras zapowiedział, że nie dopuści do strajku i ogłosił dekret o "przymusowej mobilizacji" nauczycieli szkół średnich.

Dekret przewiduje karę do kilku miesięcy więzienia dla nauczycieli, którzy mu się nie podporządkują i nie stawią w dniu strajku do pracy.

Rząd argumentował, że strajk nauczycieli zakłóciłby przebieg egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie, rozpoczynających się właśnie w piątek i trwajacych do 31 maja.

We wtorek pracownicy sektora publicznego zorganizowali własny strajk, protestując przeciw "autorytarnej polityce rządu wobec nauczycieli".

Szkoły i urzędy podatkowe były tego dnia zamknięte, a personel w szpitalach ograniczono do minimum, jednak na szumnie zapowiadanym wiecu w centrum Aten zjawiło się zaledwie kilkadziesiąt osób.

W Grecji zorganizowano dotychczas wiele protestów przeciw oszczędnościowej polityce rządu. Od pewnego czasu coraz mniej ludzi odpowiada na apele związkowców, ponieważ zubożali w kryzysie Grecy nie mogą sobie pozwolić na utratę kolejnych zarobków - zauważa agencja Reuters.

W najnowszym sondażu ośrodka Kapa Research na zlecenie dziennika "Ta Nea" ponad 70 proc. respondentów opowiedziało się przeciw strajkowi nauczycieli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.