Francuski sposób na negocjacje? Uprowadzić szefa

Na początku tygodnia, dwóch menedżerów z fabryki Goodyear we Francji stało się zakładnikami swoich pracowników, którzy w obliczu likwidacji zakładu walczą o lepsze odprawy. Jak się okazuje, ten nietypowy sposób negocjacji, nie należy do odosobnionych przypadków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Francuski sposób na negocjacje? Uprowadzić szefa

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Bloomberg

9 sty 2014 9:10


Jak pisze na łamach "Bloomberga" felietonista Leonid Bershidsky, zjawisko boss-nappingu, czyli kiedy szef staje się zakładnikiem pracowników miało już wcześniej miejsce m.in. w takich zakładach jak: 3M, Sony, Siemens czy Caterpillar.

Czytaj też: Dwóch dyrektorów Goodyear`a zakładnikami związkowców

Graeme Hayes, naukowiec z brytyjskiego Aston University twierdzi, że od 2008 r. do 2010 r. we Francji miały miejsce aż 32 tego typu incydenty. Pierwsze tego typu przypadki odnotowywano już w latach 40. XX w. i z reguły uchodziły one pracownikom na sucho. Wobec przetrzymywanych szefów nie stosowano agresji i szybko ich uwalniano.

Jak czytamy w "Bloombergu", dziś jest podobnie. Pracownicy doskonale wiedzą na ile mogą sobie pozwolić. Uwięzienie kierownika na krócej niż tydzień to 5 lat więzienia lub 100 tys. dolarów grzywny. Z reguły jednak konsekwencji nie ma żadnych, bo władze nie chcą zaogniać konfliktów ze związkami zawodowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.