Francja: taksówkarze, kontrolerzy lotów i nauczyciele protestują

0 0
Francja: taksówkarze, kontrolerzy lotów i nauczyciele protestują
Do starć kierowców taksówek z policją doszło 26 stycznia w Paryżu (Fot. pixelio.de)

• Protesty taksówkarzy mają szczególnie gwałtowny charakter. Protestujący palili opony, policja użyła gazu łzawiącego. 
• Premier Manuel Valls potępił metody działania taksówkarzy.
• Oprócz taksówkarzy w całym kraju strajkują kontrolerzy lotów i nauczyciele.

Do zajść setek taksówkarzy ze specjalnymi oddziałami policji do zapobiegania zamieszkom (CRS) doszło niedaleko Porte Maillot na północnym zachodzie francuskiej stolicy. Kierowcy zablokowali tam główną arterię miasta, powodując w okolicy zakłócenia w ruchu.

Taksówkarze protestują przeciwko temu, co związkowcy nazwali "dziką konkurencją" ze strony firm zajmujących się przewozem osób i działających "w ramach regulacji private hire vehicle (VCT)", jak Chauffeur-Prive i Snapcar czy amerykańska firma Uber udostępniająca aplikację na smartfony pozwalającą kojarzyć pasażerów z kierowcami.

W sprawie wtorkowych strajków firma Uber wydała oficjalne oświadczenie, w którym czytamy, że "celem zorganizowanych we Francji protestów jest wywarcie nacisku na władze i utrudnienie możliwości wykonywania przejazdów w ramach regulacji private hire vehicle (VCT) ustanowionej przez rząd francuski w 2009 roku. Wprowadzenie ograniczeń w znaczący sposób wydłuża czas oczekiwania pasażerów na przejazd i ma negatywny wpływ na francuski rynek pracy".

Jak podał "Le Figaro", z przedstawicielami protestujących taksówkarzy spotkał się premier Manuel Valls. Zdecydowanie potępił agresywne metody działania, ale też zapowiedział podjęcie konsultacji społecznych i wyznaczenie specjalnego mediatora; jego zadaniem będzie - jak powiedział Valls - "uregulowanie kryzysu taksówek".

Strajkują też kontrolerzy lotów. Co piąte połączenie na paryskich lotniskach zostało odwołane, inne loty mają opóźnienia - podała agencja Associated Press. Dzień wcześniej francuska Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC) zwróciła się do przewoźników o odwołanie 20 proc. połączeń; skutki mają być odczuwalne we wtorek w ciągu dnia w całym kraju.

Do strajku taksówkarzy i kontrolerów lotów dołączyła część nauczycieli i urzędników służby publicznej, jako powód podając złe warunki pracy, niskie płace i reformę edukacji. Związkowcy krytykują "utratę miejsc pracy w kluczowych sektorach służby publicznej".

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • A w Polsce z kodem "cch9wue" otrzymujesz 25zł do wykorzystania w uber. Polecam ;)

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.