Francja, proces „porwanej koszuli”: Związkowcy przeciw Air France i rządowi

0 0
Francja, proces „porwanej koszuli”: Związkowcy przeciw Air France i rządowi
Przed budynkiem sądu w Bobigny na wezwanie związków zawodowych z Air France zebrał się we wtorek (27 września) rano kilkusetosobowy tłum (fot. pixabay)

W Bobigny pod Paryżem zaczął się proces 15 pracowników Air France, którzy rok temu wzięli udział w burzliwym zebraniu dyrekcji ze związkowcami po ogłoszeniu zwolnień w firmie; spotkanie zakończyło się atakiem na dyrektorów, którym zerwano koszule.

Pięciu pracowników oskarżonych jest o "przemoc grupową", a dziesięciu o "spowodowanie szkód". Za "przemoc grupową" grozi do 3 lat więzienia i grzywna w wys. 45 tys. euro.

Jest to już druga rozprawa w tym procesie. Pierwszą, zwołaną w maju, w apogeum ogólnokrajowych protestów przeciwko kontrowersyjnej reformie prawa pracy, sąd odłożył na później.

Przed budynkiem sądu w Bobigny na wezwanie związków zawodowych z Air France zebrał się we wtorek (27 września) rano kilkusetosobowy tłum. Związki zawodowe z centralą CGT na czele postanowiły zaprotestować w ten sposób przeciw temu, co określają jako "penalizację działalności związkowej". Sala rozpraw pełna była do ostatniego miejsca.

5 października 2015 roku około 100-osobowy tłum związkowców wdarł się przez parkan do siedziby Air France w pobliżu lotniska Roissy-Charles de Gaulle na posiedzenie, gdzie dyrekcja prezentowała przedstawicielom związków plan restrukturyzacji. Wobec zagrożenia dwaj obecni na zebraniu dyrektorzy, którzy ogłosili masowe zwolnienia w firmie, uciekli w otoczeniu ochroniarzy, jednak nie uniknęli szturchańców oraz porwania koszul.

Czytaj też: Praca za granicą bez znajomości języka? To możliwe

Po tych wydarzeniach, wielokrotnie pokazywanych przez telewizje, premier Manuel Valls nazwał ich uczestników "opryszkami".

Delegat związkowy z ramienia CGT Vincent Martinez, chroniony ustawowo przed usunięciem z pracy, został zwolniony z Air France, gdy zgodę na to wyraziła minister pracy Myriam El Khomri. W sierpniu sekretarz generalny CGT Philippe Martinez nazwał tę decyzję "dosłownie skandaliczną" i ocenił postępowanie rządu jako "zemstę za walkę największego francuskiego związku z reformą prawa pracy".

Martinez powiedział we wtorek przed salą sądową, że "ten proces jest procesem politycznym" i że "nie wie, jak zareagują sędziowie na ingerencje i naciski rządu".

Cytowana przez dziennik "Le Monde" adwokatka Lilia Mhissen, obrończyni 12 oskarżonych, powiedziała, że "nie sądzi się pracowników na podstawie fragmentów wideo" i zwróciła uwagę, że dwaj oskarżeni "działali bardzo wyraźnie po to, by chronić" zagrożonych dyrektorów.

Jeden z adwokatów Air France przekonywał natomiast w BFM TV, że "nie chodzi w tej sprawie o pozbawianie pracowników prawa do wypowiedzi ani związków do działania. Chodzi tylko o to, by potępić chuligańskie wybryki".

Przewiduje się, że proces potrwa dwa dni, a wyrok ogłoszony zostanie za kilka tygodni.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.