Firmy górników-związkowców chętne do fedrowania w niedzielę

0 0
Firmy górników-związkowców chętne do fedrowania w niedzielę

Roboty weekendowe w Katowickim Holdingu Węglowym warte są ponad 150 mln zł. W rozstrzygniętym w kwietniu przetargu, wygrały spółki kontrolowane bądź należące do górniczych związkowców.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", członkami Górniczej Spółdzielni Pracy - która zdobyła kontrakt na kopalniach Wieczorek, Murcki-Staszic, Wujek-Śląsk i Mysłowice-Wesoła o wartości ponad 140 mln zł - są m.in. szefowie "Solidarności" z kopalń KHW.

Związki walczą zatem o wolne niedziele czy chcą na nich zarabiać?

- Być może jest to moralnie dwuznaczne, ale zdecydowaliśmy się wybrać mniejsze zło. Holding w nasze miejsce i tak wpuściłby jakąś spółkę zewnętrzną, więc postanowiliśmy dać górnikom możliwość dorobienia na uczciwych warunkach, z gwarancją wypłaty godziwego wynagrodzenia - mówi "Gazecie Wyborczej" Piotr Bienek, szef "Solidarności" na kopalni Śląsk, a zarazem członek GSP.

Przyznaje również, że spółka do prac weekendowych zatrudnia górników, którzy na co dzień pracują w kopalniach KHW. Tymczasem roboty prowadzone w weekendy są sprzeczne z ideą "Solidarności", która chce ustanowienia niedzieli dniem wolnym od pracy.

- Ja też jestem za wolnymi niedzielami, ale wielu górników ledwo wiąże koniec z końcem i chcąc utrzymać rodziny, muszą pracować w weekendy - wyjaśnia na łamach dziennika Bienek.

Zdaniem Pawła Poncyljusza, byłego wiceministra gospodarki odpowiedzialnego za górnictwo, ta sytuacja pokazuje schizofrenię działaczy związkowych, którzy w tygodniu spierają się z pracodawcą, a w weekendy robią z nim interesy - podaje "Wyborcza".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.