Fiat chce dać pracownikom 130 zł podwyżki. Czyżby koniec sporu?

Porozumienie zaakceptowało sześć działających w zakładzie związków zawodowych. Jak dotąd nie podpisała go Solidarność, której przedstawiciele domagali się 500 zł podwyżki
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fiat chce dać pracownikom 130 zł podwyżki. Czyżby koniec sporu?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

3 lip 2015 19:38


130 zł podwyżki dla każdego pracownika i 780 zł jednorazowej nagrody przewiduje porozumienie płacowe wypracowane w zatrudniającej blisko 3,3 tys. osób tyskiej fabryce Fiata – podała w piątek (3 lipca) spółka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Poland.

Solidarność nie podpisała porozumienia

Porozumienie zaakceptowało sześć działających w zakładzie związków zawodowych. Jak dotąd nie podpisała go Solidarność, której przedstawiciele domagali się 500 zł podwyżki. Argumentowali, że firma jest w bardzo dobrej kondycji finansowej i notuje wysokie zyski, tymczasem stawki zasadnicze w fabryce nie wzrosły od czterech lat.

Porozumienie przewiduje wprowadzenie podwyżki od 1 lipca oraz wypłatę jednorazowej nagrody w sierpniu. Wprowadza także dodatkowe elementy wynagrodzenia, które miałyby obowiązywać w okresie czterech kolejnych lat – od 2015 do 2018 roku.

Czytaj też: Fiat Auto Poland: Związkowcy chcą podwyżek, a 400 osób może stracić pracę

„Chodzi o wprowadzenie na okres czterech najbliższych lat dodatkowego systemu wynagradzania, przewidującego wypłatę nowych elementów wynagrodzenia uzależnionych od wyników ekonomicznych spółki oraz realizacji celów planu przemysłowego grupy FCA w regionie EMEA (obejmująca Polskę grupa krajów w strukturze koncernu – PAP)" – wyjaśnił w piątek rzecznik spółki Bogusław Cieślar.

Warunki pracy w Fiacie

Fabryka w Tychach należy do największych zakładów Fiata na świecie. Obecnie zatrudnia 3 tys. 288 osób, pracujących w systemie dwuzmianowym. Średnia pensja w 2014 r. wyniosła 5,6 tys. zł brutto.

Czytaj też: Związkowcy z Fiata chcą, by rząd pomógł rozwiązać spór ws. płac. Piszą petycję do Kopacz

W lipcu pracownicy FCA Poland otrzymują dodatkowo premię urlopową w wysokości połowy pensji. W ubiegłym roku spółka przeznaczyła na działalność socjalną dla pracowników i ich rodzin ok. 12 mln zł.

Protest Solidarności

Solidarność działająca w tyskiej fabryce od kilku miesięcy toczy z dyrekcją spór płacowy. Związkowcy m.in. pikietowali zakład i blokowali drogę w pobliżu fabryki. Wskazywali, że brak decyzji o podwyżkach dla pracowników tyskiej fabryki Fiata uderza w blisko 10 tys. pracowników firm kooperujących, którzy z tego powodu także nie mogą liczyć na wzrost wynagrodzeń.

Z zatrudnieniem rzędu 3,3 tys. pracowników tyska fabryka Fiata należy do największych pracodawców w woj. śląskim. Spółka jest też liderem eksportu w polskiej branży motoryzacyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.