Fiat Auto Poland: W fabryce w Tychach trwa strajk włoski

W fabryce Fiata w Tychach oraz w spółkach kooperujących trwa strajk włoski. Pracownicy domagają się podwyżek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fiat Auto Poland: W fabryce w Tychach trwa strajk włoski

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 mar 2015 12:55


W fabryce Fiata i spółkach zależnych od niej ekonomicznie trwają spory zbiorowe na tle płacowym i pogotowie strajkowe. Związkowcy domagają się zbiorowych podwyżek wynagrodzeń.

Chcą, by pensje pracowników Fiata wzrosły o 500 zł brutto od 1 stycznia 2015 roku. Kolejny postulat dotyczy dostosowania wielkości zatrudnienia do zwiększonego poziomu produkcji. Zdaniem Wandy Stróżyk, przewodniczącej Solidarności w Fiat Auto Poland, od 2013 roku do FAP powinno zostać przyjętych ok. 700 pracowników.

W ramach sporu zbiorowego w spółkach zależnych ekonomicznie od FAP zgłoszony został postulat podwyżek w wysokości 420 zł brutto dla wszystkich pracowników.

- Fiat i spółki zależne znajdują się w dobrej sytuacji ekonomicznej. Pracodawcy są w stanie zrealizować takie żądania płacowe, ale unikają rozmów o podwyżkach - mówi przewodnicząca.

Na znak poparcia postulatów płacowych zgłoszonych przez zakładową Solidarność pracownicy przypną do swoich ubrań czerwone wstążeczki.

- Czerwony kolor wstążeczek ma również symbolizować czerwoną kartkę dla zarządu grupy Fiata, który odpowiada za niskie wynagrodzenia w fabryce i brak podwyżek - mówi Wanda Stróżyk.

O zaostrzeniu akcji protestacyjnej Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Fiat Auto Poland poinformowała pod koniec lutego.

Jednym z elementów akcji będą pikiety przed fabryką Fiata w Tychach, które zaplanowane zostały na 6 i 9 marca. Związkowcy zapowiedzieli też strajki. 13 marca akcja strajkowa zorganizowana zostanie w spółce Magneti Marelli Suspension Systems, a 19 marca w fabryce Fiata i w firmie Sistema Poland.

Dziś (5 lutego) w Fiat Auto Poland i trzech firmach kooperujących - Denso Thermal Systems, Sistema Poland w Tychach oraz w bielskim Magneti Marelli Suspension Systems, odbywa się strajk włoski.

Polega on na skrupulatnym przestrzeganiu wszystkich norm i procedur oraz przepisów bhp. Pracownicy będą zwracali szczególną uwagę na jakość montowanych samochodów i produkowanych części.

Zgodnie ze standardami obowiązującymi we Fiacie i spółkach powiązanych ekonomicznie z FAP każdy element zostanie sprawdzany kilka razy, co zacznie wydłuży czas pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.