Fala protestów w polskich firmach. Strajki w PKN Orlen, IKS Solino, PKP Cargo, Poczcie Polskiej

Związkowcy poza żądaniami podwyżek, walczą też np. o utrzymanie dziedziczenia etatu. A to, że właśnie teraz podejmują walkę o swoje prawa, zdaniem ekspertów też nie jest przypadkowe - przecież w listopadzie wybory samorządowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fala protestów w polskich firmach. Strajki w PKN Orlen, IKS Solino, PKP Cargo, Poczcie Polskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 lis 2014 10:26


Jak informuje "Rzeczpospolita", protesty wybuchają, choć w dużej części tych firm zarobki są wysokie lub bardzo wysokie. Średnia płaca w płockiej petrochemii to ponad 9,5 tys. zł.

W inowrocławskim IKS Solino, firmie która należy do Orlenu, związkowcy mieli nawet zapewnione prawo do dziedziczenia etatu: pakiet socjalny gwarantował członkom rodzin pierwszeństwo przy zatrudnianiu.

Czytaj też: Zarząd IKS "Solino" spotka się ze związkowcami. Od 14 dni w spółce trwa protest głodowy

Według ekspertów wiele żądań pracowników np. PKN Orlen, IKS Solino, PKP Cargo, Poczta Polska jest nie na miejscu. Ich pensje są znacznie wyższe niż średnia krajowa, więc postawa związków zawodowych przekracza granice przyzwoitości.

Czytaj też: Związkowcy z Orlenu bronią miejsc pracy. Nawet 600 osób będzie pikietować w Warszawie

Rodzi się pytanie, czy idea istnienia związków zawodowych nie została wypaczona. Związki zawodowe chronią własne miejsca pracy i wymuszają na pracodawcach dzielenie się zyskiem oraz gwarancji zatrudnienia dla starszych pracowników - czytamy w dzienniku.

Tymczasem jak uważają eksperci, kryterium nie powinien być staż, a jakość wykonywanej pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.