Ewa Kopacz spotka się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych

- Premier Ewa Kopacz spotka się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych - powiedział szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ewa Kopacz spotka się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 sty 2015 9:40


Negocjacje rząd - górnicy rozpocznie się o godz. 14 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Protest górników z Kompanii Węglowej trwa od czasu ogłoszenia przez rząd planów likwidacji czterech kopalń.

Grzesik poinformował przed kopalnią Bobrek-Centrum, że w trakcie porannej masówki odebrał telefon od wojewody Piotra Litwy z zaproszeniem do rozmów. „Mam nadzieję, że pani premier dotrzyma obietnicy, którą złożyła nam w listopadzie, tzn. rozwiąże problem całej branży, nie tylko protestujących górników z Kompanii Węglowej” – oświadczył związkowiec.

Śledź naszą relację z wydarzeń.

Górnicze związki z Kompanii Węglowej zerwały niedzielne negocjacje z delegacją rządową na temat planu naprawczego dla Kompanii. Związkowcy poczuli się urażeni określeniem „pajacowanie”, które padło z ust jednego z przedstawicieli rządu. Mimo przeprosin oświadczyli, że wrócą do rozmów, ale pod warunkiem, że weźmie w nich udział premier Ewa Kopacz i negocjacje będą dotyczyły całej branży, a nie tylko KW.

W wydanym po zerwaniu rozmów komunikacie Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy ocenił, że plan restrukturyzacji KW jest programem „o charakterze tylko i wyłącznie politycznym”. „Dla autorów tego programu nie liczą się ludzie pracujący w kopalniach, nie liczy się Śląsk i sytuacja społeczno-gospodarcza w tym regionie, nieważna jest przyszłość górnictwa. Ten program ma na uwadze wyłącznie fakt, że za kilka miesięcy odbędą się wybory parlamentarne i tylko z tej perspektywy tworzono ów dokument” - napisali związkowcy.

Podtrzymali deklarację gotowości do wznowienia rozmów, „o każdej porze dnia i nocy”, jeśli na czele prowadzącej rozmowy delegacji rządowej stanie premier Kopacz i będą one dotyczyć programu dla całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce, a nie tylko dla jednej ze spółek.

Zgodnie z zapowiedziami, w poniedziałek na Śląsku związki zawodowe rozszerzają akcję protestacyjno-strajkową, sprzeciwiając się przyjętemu przez rząd planowi naprawczemu dla KW.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.