Ewa Kopacz dogadała się z górnikami. Związkowcy zaakceptowali Program dla Śląska

- Zaproponowany program, który był tworzony przez długie miesiące, który (był) konsultowany z ministrem finansów, ale również przy obecności ministra gospodarki i ministra skarbu państwa, został zaakceptowany przez stronę związkową - poinformowała Ewa Kopacz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ewa Kopacz dogadała się z górnikami. Związkowcy zaakceptowali Program dla Śląska

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

30 cze 2015 7:54


- Rządowy Program dla Śląska został zaakceptowany przez stronę związkową - powiedziała w poniedziałek (29 czerwca) premier Ewa Kopacz po spotkaniu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych.

Dokument rząd ma przyjąć podczas wtorkowego (30 czerwca) posiedzenia w Katowicach. Dzień wcześniej premier przyjechała już do tego miasta, by rozmawiać o programie ze stroną społeczną; drugim tematem tego spotkania były tematy górnicze, przede wszystkim realizacja styczniowego porozumienia rządu ze związkami nt. programu naprawczego Kompanii Węglowej.

Po opuszczeniu rozmów przez szefową rządu ze związkowcami pozostali jeszcze pewien czas minister skarbu Andrzej Czerwiński oraz pełnomocnik rządu ds. górnictwa, wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

"Oceniam blisko dwie godziny rozmów ze związkowcami jako dobre i bardzo konstruktywne spotkanie. (...) Zapytałam wprost, czy jest chociaż jedna osoba na tej sali, która jest przeciwna wdrożeniu tego Programu dla Śląska, który żeśmy przywieźli. Nie było ani jednej takiej osoby" - mówiła Kopacz dziennikarzom po wyjściu ze spotkania.

"W związku z tym uważam, że zaproponowany program, który był tworzony przez długie miesiące, który (był) konsultowany z ministrem finansów, ale również przy obecności ministra gospodarki i ministra skarbu państwa, został dzisiaj zaakceptowany przez stronę związkową" - uznała.

Jak przekazał w poniedziałek po południu marszałek województwa Wojciech Saługa, w dokumencie znalazły się m.in.: przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową rządowego programu budowy dróg odcinków tras S1 i S69, budowa autostrady A1 na północ na Częstochowy, inwestycje w instalacje do chemicznej przeróbki węgla oraz nowe rozwiązania prawne w obszarze przemysłu energochłonnego.

Styczniowe porozumienie zostało złamane

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski ocenił, że przestawione przez premier Kopacz tezy Programu dla Śląska wraz z kwotami wyglądają "bardzo pozytywnie". Zastrzegł jednocześnie, że strona społeczna nie zna jeszcze całości stustronicowego dokumentu, a "jak wiemy, zawsze diabeł tkwi w szczegółach".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

donio 2015-06-30 08:27:08

Olala. A to teraz PIS pojedzie na Śląsk i da górnikom więcej , da im wszystko co chcą. Emerytury od 35 roku życia i nie mniejsze jak 8000 zł

Sokol 2015-06-30 08:23:17

I kupiła za pare srebniaków górników i objecanki