Ewa Jakubczyk-Cały, prezes PKF Consult: związki zawodowe potrzebują zmian

6
Ewa Jakubczyk-Cały, prezes PKF Consult: związki zawodowe potrzebują zmian
W poprzednim systemie komitety robotnicze posiadały bardzo duże uprawnienia i były podwieszone pod organizację partyjną. Mam wrażenie, że dziś mylone są przepisy o związkach zawodowych z zasadami, według których funkcjonowały kiedyś te struktury - ocenia Ewa Jakubczyk-Cały, prezes PKF Consult.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ewa Jakubczyk-Cały, prezes PKF Consult: związki zawodowe potrzebują zmian

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Paweł Szygulski)

wnp.pl

10 gru 2014 18:49


Czy widzi Pani potrzebę jakichś pilnych zmian zasad, na których funkcjonują związki zawodowe w Polsce?

- Przede wszystkim musimy zwiększyć transparentność finansową organizacji związkowych. Absolutnie nie chcę umniejszać roli, jaką mają do odegrania związki zawodowe i widzę potrzebę ich funkcjonowania, jednak konieczna jest większa przejrzystość ich finansowania.

Czytaj też: "Solidarność": Zatrudnianie na czas określony maksymalnie na 24 miesiące

Dziś trudno powiedzieć, że z taką transparentnością w ogóle mamy do czynienia. Związkowcy rozliczają się z wydatków właściwie jedynie we własnym gronie. Skoro więc są finansowani przez firmy, w których działają, a jednoznacznie nie musza ujawniać, ile tak naprawdę pieniędzy dostają, to łatwo o sformułowanie zarzutu, że zarządy wielu firm kupują ich przychylność.

To nie jest zdrowa sytuacja, bo związkowcy powinni działać przede wszystkim na rzecz dobrych warunków pracy w firmie, bez względu na to, jakie środki otrzymują na swoją działalność.

Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami, zakład pracy nie tylko finansuje wynagrodzenia działaczy związkowych, ale również sprzęt i środki wykorzystywane w ich działalności. Dlatego mamy tak wiele samochodów w organizacjach związkowych, niejednokrotnie z zatrudnionymi do ich obsługi kierowcami.

Jak taka transparentność finansowa miałaby wyglądać w praktyce?

Dobrze jest porównać sytuację związkowców do wymogów, jakie stawia się zarządom spółek. Polskie przepisy wymagają na przykład, by w sprawozdaniu z działalności podawać wynagrodzenia każdego członka zarządu z osobna. Należy przedstawić pełne wynagrodzenia, zaciągnięte pożyczki i jakiekolwiek transakcje i profity, które mogą być związane ze spółką.

Tego jasno wymagają przepisy prawa. W przypadku organizacji związkowych takich obowiązków nie ma i należy to zmienić.

Czytaj też: Tylko w górnictwie związki zawodowe stanowią realną siłę? Oto opinie

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.