Ekspert: Kopalnie i elektrownie nie powinny finansować związkowców

- Warto rozważyć pomysł finansowania związków zawodowych ze składek pracowników - mówi Sebastian Pietrzyk, partner w kancelarii Pietrzyk Wójtowicz Dubicki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ekspert: Kopalnie i elektrownie nie powinny finansować związkowców

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

13 cze 2015 8:10


W ocenie Pietrzyka - odpowiedzialnego za praktykę Infrastrukury i Energetyki - takie rozwiązanie byłoby dobrym testem na to, które związki rzeczywiście działają w interesie pracowników. Odniósł się on również w ten sposób do informacji medialnych o rosnących płacach związkowców spółek Skarbu Państwa z sektora energetycznego, gazowego, górniczego i wydobywczego na przestrzeni lat. W zestawieniu znalazła się m.in. JSW, Energa, PGNiG oraz KGHM.

Zdaniem eksperta, finansowanie związków zawodowych z budżetów spółek, w których działają, a nie ze składek pracowników, stanowi duży problem polskiego prawa i silnie uzwiązkowionych podmiotów.

- Postulaty działaczy związkowych nie mają racjonalnego uzasadnienia i ciężko je spełnić, zachowując jednocześnie efektywność kosztową. Opłacanie przez pracodawcę organizacji związkowych, których w jednym podmiocie jest nawet kilkadziesiąt, stwarza realne zagrożenie zwłaszcza dla firm, zwłaszcza tych, które są zadłużone. Często może to prowadzić do ich upadku. Związkowcy powinni dbać przede wszystkim o utrzymanie miejsc pracy, a nie przywilejów szefów związków zawodowych co obecnie jest normą - powiedział portalowi wnp.pl Pietrzyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.