wnp.pl

Dudek, Solidarność PG Silesia: W górnictwie potrzebni są fachowcy

0 0
Dudek, Solidarność PG Silesia: W górnictwie potrzebni są fachowcy
- Najlepszą kierunkiem dla kopalni jest tzw. prywatyzacja pracownicza - uważa Dariusz Dudek, szef Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia. /PTWP (Andrzej Wawok)

- Bez dialogu ze stroną społeczną, bez radykalnych cięć i szukania oszczędności w górnictwie się nie obędzie - mówi Dariusz Dudek, szef Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia.

- Pamiętajmy, że jest wielki przerost zatrudnienia w administracji spółek węglowych. Brakuje odpowiedniej organizacji pracy, co przekłada się na wydobycie. Potrzebny będzie dialog właściciela i zarządów spółek węglowych z przedstawicielami strony społecznej - zauważa Dudek.

- Przy czym, ze strony kolegów związkowców także musi być patrzenie poprzez pryzmat sytuacji rynkowej. Jeżeli mamy ceny węgla poniżej pięćdziesięciu dolarów za tonę, rodzi to problemy producentów tego surowca - dodaje.

Jego zdaniem należy w końcu przeprowadzić bilans energetyczny kraju. Żeby oszacować, ile tego węgla będziemy potrzebować za 20, czy 30 lat. A dla takich podmiotów, jak Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, musi się znaleźć miejsce w strategii dla górnictwa.

- Też jesteśmy polską kopalnią. Tu płacimy podatki, tu tworzymy miejsca pracy - mówi. - Ponieśliśmy szereg wyrzeczeń pracowniczych, żeby poradzić sobie na rynku i móc na nim funkcjonować.

Dariusz Dudek uważa też, że w górnictwie powinni być fachowcy, to na nich trzeba postawić. Prezesi spółek węglowych powinni być dobrymi menedżerami, posiadającymi wizję funkcjonowania i rozwoju.

- Najlepszą kierunkiem, który możemy wybrać jest tzw. prywatyzacja pracownicza. Warto dać kopalniom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej szansę i spróbować je uzdrawiać poprzez prywatyzację pracowniczą. Przecież ludzie z danej kopalni najlepiej ją znają i wiedzą, co należałoby w niej zrobić, by wyjść na prostą. A zatem niech szukają inwestorów, niech walczą o byt takiej kopalni - podsumowuje.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.