Dudek, Solidarność PG Silesia: W górnictwie potrzebni są fachowcy

- Bez dialogu ze stroną społeczną, bez radykalnych cięć i szukania oszczędności w górnictwie się nie obędzie - mówi Dariusz Dudek, szef Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dudek, Solidarność PG Silesia: W górnictwie potrzebni są fachowcy

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

30 paź 2015 10:55


- Pamiętajmy, że jest wielki przerost zatrudnienia w administracji spółek węglowych. Brakuje odpowiedniej organizacji pracy, co przekłada się na wydobycie. Potrzebny będzie dialog właściciela i zarządów spółek węglowych z przedstawicielami strony społecznej - zauważa Dudek.

- Przy czym, ze strony kolegów związkowców także musi być patrzenie poprzez pryzmat sytuacji rynkowej. Jeżeli mamy ceny węgla poniżej pięćdziesięciu dolarów za tonę, rodzi to problemy producentów tego surowca - dodaje.

Jego zdaniem należy w końcu przeprowadzić bilans energetyczny kraju. Żeby oszacować, ile tego węgla będziemy potrzebować za 20, czy 30 lat. A dla takich podmiotów, jak Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, musi się znaleźć miejsce w strategii dla górnictwa.

- Też jesteśmy polską kopalnią. Tu płacimy podatki, tu tworzymy miejsca pracy - mówi. - Ponieśliśmy szereg wyrzeczeń pracowniczych, żeby poradzić sobie na rynku i móc na nim funkcjonować.

Dariusz Dudek uważa też, że w górnictwie powinni być fachowcy, to na nich trzeba postawić. Prezesi spółek węglowych powinni być dobrymi menedżerami, posiadającymi wizję funkcjonowania i rozwoju.

- Najlepszą kierunkiem, który możemy wybrać jest tzw. prywatyzacja pracownicza. Warto dać kopalniom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej szansę i spróbować je uzdrawiać poprzez prywatyzację pracowniczą. Przecież ludzie z danej kopalni najlepiej ją znają i wiedzą, co należałoby w niej zrobić, by wyjść na prostą. A zatem niech szukają inwestorów, niech walczą o byt takiej kopalni - podsumowuje.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.