Duda, Solidarność: Agencje pracy tymczasowej traktują pracownika jak niewolnika

- Nie dość, że większość pracowników w agencjach pracy tymczasowej nie ma umów o pracę, to jeszcze faktycznie w agencjach pracują nie 18 miesięcy, tylko kilka lub nawet kilkanaście lat - mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Duda, Solidarność: Agencje pracy tymczasowej traktują pracownika jak niewolnika

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

13 lip 2015 19:34


Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej odwiedził kolonie w Istebnej zorganizowane przez Fundację na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy, której prezesem jest Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Podczas wspólnej konferencji prasowej poruszono m.in. temat działania agencji pracy tymczasowej.

Czytaj też: Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność" o oczekiwaniach względem prezydenta Andrzeja Dudy

Działalność agencji pracy tymczasowej to patologia?

"To jest kolejna patologia (...) kolejny bardzo ważny problem, który musimy wspólnie z ministerstwem zacząć rozwiązywać" - powiedział Piotr Duda. Jak wyjaśnił, agencje pracy tymczasowej "zamiast z tymczasowości próbować przerzucić pracownika do zatrudnienia na czas nieokreślony", zrobiły sobie ze swojej pracy sposób "na biznes" i "traktują pracownika jak niewolnika".

Czytaj też: Polskie Forum HR: Agencje pracy tymczasowej podsumowują kwartał. Są na plusie

„Nie dość, że większość pracowników w tych agencjach nie ma umów o pracę, to jeszcze faktycznie w agencjach pracują nie 18 miesięcy, tylko kilka lub nawet kilkanaście lat" - mówił Duda. "To jest dla nich po prostu biznes. Nigdy nie będą zainteresowani, żeby przerzucić pracownika z tymczasowości do pracy na stałe, bo z czego by mieli zyski? Tu potrzebna jest zmiana w ustawie” – dodał przewodniczący "S".

Działanie agencji pracy tymczasowej reguluje m.in. ustawa z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

MPiPS chce zmienić zasady działania agencji

Minister Kosiniak-Kamysz zapewnił, że prace nad odpowiednim projektem zmian w prawie trwają; prowadzone są też konsultacje z partnerami społecznymi. „Myślę, że jest szansa na dobre rozwiązanie w sprawie ewolucji funkcjonowania agencji pracy tymczasowej” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

monia 2015-11-30 12:03:10

Tak , to jest rozwiązanie ale dla pracodawców. Ja pracuję u jednego pracodawcy już 4 lata na tym samym stanowisku i każdego miesiąca obawiam się czy dostanę umowę. Moim zdaniem jak pracodawcę nie stać na pracownika to niech zamknie ten pseudo zakład albo sam zakasze rękawki . Po prostu tak wam wygodnie , zamówicie pracownika na 1/2 etatu tyra na 2, kasa 1000 zł. na rękę i siedź cicho jak chcesz pracować . A chcesz bo w domu dzieci chcą jeść i trzeba je ubrać . A biedny pracodawca musi mieć merca albo lexusa , wakacje na Cyprze i willę z basenem no i jak tu wszystko utrzymać . I weź tu zatrudnij pracownika opłać wszystko i jeszcze daj mu wypłatę. O zgrozo a ten pracownik domaga się czasami podwyżki .

Armon 2015-07-15 15:38:29

W całej Europie funkcjonuja agencje i jest to dobre rozwiązanie. W większości przypadków jednak są umowy o pracę tymczasową, czyli pełne prawa pracownicze z krótszym okresem wypowiedzenia i wiekszą elastycznością. Problemem gospodarki są związki i chory system, gdzie pracodawca jest dojony i karany. To jest socjalne państwo, gdzie pracownik wszystko może a pracodawca musi. 1. Pracodawca kieruje pracownika na badania bo musi a ten nie podjemuje pracy a pracodawca 100 w plecy. Pracownik płaci podatki i jest objety zdrowotnym nawet na bezrobociu a pracodawca gdy zapłaci składki niezaleznie od wypracowanego dochodu. Przykładów jest wiele. Niech Pan Duda powalczy o prawa malutkich w marketach a nie wali do państwowych firm. Niech bzdur też nie gada.

DP 2015-07-14 21:27:57

Działalność Agencji Pracy Tymczasowej to działalność gospodarcza jak każda inna. Pan Duda mówi, że agencje "zrobiły sobie ze swojej pracy sposób "na biznes". To jest biznes z założenia, to nie jest Urząd Pracy finansowany z budżetu. Jeśli agencje zarobią to będą istniały, jeśli nie, znikną i nikt im nie pomoże. Agencja nie może zmusić firmy do której kieruje pracownika by ta go zatrudniła bezpośrednio u siebie i jeszcze do tego na czas nieokreślony. To firmy decydują o tym czy w ogóle lub kiedy przejmą pracownika do siebie. Z powyższej wypowiedzi wynika, że Pan Duda nie ma pojęcia o zasadach funkcjonowania agencji ani o zasadach wsólpracy między firmą, a agencją. Jak sie publicznie wypowiada pewne treści to przydałoby się zebrać wiarygodne informacje, a nie powtarzać zasłyszane plotki. Osoby publiczne powinny jednak utrzymać pewne standardy.