Dialog pomiędzy związkami, a pracodawcami jest szansą na odbudowanie porozumienia

- Jeżeli doszłoby do wypracowania pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami całościowego rozwiązania w zakresie dialogu społecznego, jestem nim ogromnie zainteresowany - zadeklarował w Krakowie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dialog pomiędzy związkami, a pracodawcami jest szansą na odbudowanie porozumienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 mar 2014 18:00


W miniony piątek związki zawodowe i organizacje pracodawców poinformowały, że będą wspólnie pracowały nad projektem nowej ustawy o dialogu społecznym.

"Jeżeli dojdzie do wydyskutowania w gronie ekspertów własnej propozycji przez związki i pracodawców, jestem nią ogromnie zainteresowany. Będzie to dla rządu bardzo ważna propozycja. Nie pozostaniemy też bierni w tej sprawie, wyrażając swoje opinie na ten temat" - zadeklarował w środę Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem dialog społeczny ze związkami i pracodawcami przeżywa kryzys w całej Europie i szansą na jego przełamanie jest rozwój dialogu autonomicznego. Jak podkreślił minister, "w efekcie trudnej sytuacji, jaka zaistniała w czerwcu, właśnie dialog autonomiczny pomiędzy związkami a pracodawcami, bez udziału rządu, jest szansą na odbudowanie porozumienia".

W piątek liderzy i eksperci Business Centre Club, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP i Związku Rzemiosła Polskiego ze strony pracodawców oraz Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych ze strony związków zawodowych spotkali się w Centrum Dialog w Warszawie.

Obie strony poza Komisją Trójstronną ustaliły, że powołają zespół ekspertów, który wypracuje "propozycje założeń do projektu ustawy o nowym gremium dialogu społecznego w Polsce". W dialogu pracodawców i związków zawodowych przygotowane też zostaną propozycje zmian ustawowych w funkcjonowaniu Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pierwsze spotkanie wspólnego zespołu ekspertów ma się odbyć w marcu. Wezmą w nim udział również liderzy wszystkich reprezentowanych w Komisji Trójstronnej organizacji związkowych i pracodawców. Liderzy mają ustalić główne płaszczyzny pracy ekspertów.

Dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu 2013 r., gdy związki zawodowe opuściły jej obrady w proteście przeciw uchwaleniu przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy, czyli wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy z czterech do 12 miesięcy. Solidarność, OPZZ i FZZ uznały wówczas, że dialog społeczny między rządem, pracodawcami i związkami jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Na początku września zeszłego roku odbył się w stolicy protest przeciwko polityce rządu.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.