Deutsche Bahn: Maszyniści zakończyli najdłuższy w historii spółki strajk

0 0
Deutsche Bahn: Maszyniści zakończyli najdłuższy w historii spółki strajk
fot. Greg O'Beirne/wikimedia commons

Dzisiaj (10 maja) zakończył się najdłuższy protest pracowniczy w historii niemieckich kolei Deutsche Bahn.

Przed południem zakończył się protest niemieckich maszynistów. Sytuacja powoli wraca do normy, jednak przywrócenie pełnego rozkładu potrwa jeszcze kilka godzin. Związek zawodowy maszynistów GDL mówi, że na razie nie będzie organizował nowych strajków – informuje IAR.

To już ósmy z kolei strajk podczas trwającego od dziewięciu miesięcy sporu między kierownictwem niemieckich kolei a związkiem zawodowym maszynistów GDL o nowy układ zbiorowy.

Przed rozpoczętym w poniedziałek strajkiem maszynistów pociągów towarowych kanclerz Angela Merkel apelowała o jak najszybsze rozwiązanie sporu. Podkreślając, że skutki akcji protestacyjnej odczuje wielu pasażerów, wezwała do rozstrzygnięcia konfliktu na drodze arbitrażu.

Według GDL kolejna tura negocjacji nie przyniosła wyników. Związkowcy odrzucili ofertę pracodawcy podwyżki płac od 1 lipca w dwóch etapach o łącznie 4,7 proc. i jednorazowej wypłaty 1000 euro do końca czerwca. Związek domaga się m.in. podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego czasu pracy o godzinę.

Powodem konfliktu jest też rywalizacja pomiędzy GD,L a znacznie większym związkiem zawodowym w branży kolejowej EVG. GDL chce reprezentować wobec DB nie tylko maszynistów, ale i inne grupy zawodowe zatrudnione na kolei, między innymi konduktorów, na co nie zgadza się dyrekcja Deutsche Bahn.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.