Deutsche Bahn: Maszyniści przyłączyli się do straju związku zawodowego GDL

0 0
Deutsche Bahn: Maszyniści przyłączyli się do straju związku zawodowego GDL
Obecny protest jest dziewiątą z kolei akcją strajkową podczas trwających od września negocjacji o nowej umowie zbiorowej (fot.pixabay.com)

Maszyniści pociągów pasażerskich przyłączyli się do bezterminowego strajku ogłoszonego przez związek zawodowy GDL.

W Niemczech maszyniści pociągów pasażerskich przyłączyli się o godz. 2 w nocy w środę (20 maja) do bezterminowego strajku ogłoszonego przez związek zawodowy GDL. Pociągi towarowe nie kursują już od godz. 15 we wtorek. Trwają rozmowy związkowców z dyrekcją Deutsche Bahn.

W związku z akcją protestacyjną z rozkładu skreślono dwie trzecie połączeń dalekobieżnych i od 40 do 85 proc. połączeń podmiejskich. Niemieckie koleje opracowały awaryjny rozkład jazdy. Informacje dla pasażerów dostępne są na stronie internetowej www.bahn.de/liveauskunft.

Strajk nie zrobił wrażenia na pracodawcy

Obecny protest jest dziewiątą z kolei akcją strajkową podczas trwających od września negocjacji o nowej umowie zbiorowej. Poprzedni sześciodniowy strajk zakończył się 10 maja. Szef związku zawodowego GDL Claus Weselsky zapowiedział, że obecna akcja będzie jeszcze dłuższa, ponieważ poprzednia "nie zrobiła żadnego wrażenia na pracodawcy".

W przeciwieństwie do poprzednich akcji związkowcy nie podali terminu zakończenia strajku. "Poinformujemy o tym z 48-godzinnym wyprzedzeniem" - oświadczył Weselsky.

Przedstawiciele związku i Deutsche Bahn (DB) spotkali się we wtorek we Frankfurcie nad Menem na rozmowach ostatniej szansy. W spotkaniu uczestniczył renomowany specjalista prawa pracy Klaus Bepler. Rozmowy są kontynuowane w środę - podały niemieckie media.

GDL chce podwyżek

Związek GDL domaga się m.in. podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego czasu pracy o godzinę. Powodem konfliktu są jednak nie tylko kwestie płacowe, lecz także rywalizacja pomiędzy GDL a znacznie większym związkiem zawodowym w branży kolejowej EVG. GDL chce reprezentować wobec DB nie tylko maszynistów, ale i inne grupy zawodowe zatrudnione na kolei, między innymi konduktorów, na co nie zgadza się dyrekcja Deutsche Bahn.

GDL zarzuca dyrekcji DB, że przeciąga negocjacje, czekając na uchwalenie przez parlament nowej ustawy, która ograniczy prawa małych związków zawodowych. Umowa zbiorowa wynegocjowana z największym związkiem zawodowym w danym przedsiębiorstwie ma obowiązywać wszystkich pracowników. Parlament ma przyjąć ustawę w najbliższy piątek.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.