Czy będzie strajk w PGNiG?

Zarząd PGNiG kilka dni temu odmówił spełnienia żądań ze strony związkowej dotyczącej wzrostu wynagrodzeń, wartości bonów oraz wypowiedzenia porozumień dotyczących premii rocznej. Czy związkowcy odpowiedzą strajkiem?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy będzie strajk w PGNiG?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

16 lip 2014 11:17


Wygląda na to, że na chwilę obecną w PGNiG atmosfera nie jest najgorętsza, mimo że związkowcy uprzedzali, że niespełnienie ich żądań doprowadzi do sporu zbiorowego z pracodawcą, a w konsekwencji do strajku.

- Na razie nie planujemy strajku - mówi PulsowiHR.pl Zygmunt Sobka, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność przy PGNiG. - Jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o tym, co będzie dalej. Na razie nic się nie dzieje. Żadna ze stron nie wystosowała również oficjalnego pisma - podkreśla. Przewodniczący ma także nadzieję, że uda się spotkać z zarządem, by ponownie przedyskutować najważniejsze kwestie.

Tym samym związki zawodowe nie są zainteresowane utworzeniem Komisji do spraw dialogu społecznego - taka propozycja padła w przedstawionym związkowcom Porozumieniu.

Przypomnijmy - związkowcy ze spółki domagają się przyjęcia wskaźnika przyrostu wynagrodzeń w 2014 r. na poziomie 5,59 proc. w skali roku, wzrostu wartości bonów w skali roku do poziomu 2 tys. zł oraz wycofania wypowiedzeń porozumień dotyczących premii rocznej z dnia: 27.03.2013 r. oraz z dnia 24.06.2013 r.

Natomiast PGNiG podało w komunikacie, że odrzuca żądania z powodu sytuacji gospodarczej w kraju oraz sytuacji ekonomicznej. Spółka jest również w trakcie wdrażania (od czerwca) Programu Poprawy Efektywności, który ma doprowadzić do trwałego zmniejszenia wydatków grupy o miliard złotych po 2016 r.

Jednym z elementów planu - oprócz wspólnej polityki zakupowej wszystkich 24 spółek - jest również redukcja etatów kierowniczych. Na razie jednak PGNiG nie chce szerzej komentować żadnej ze spraw.

- O wszystkim informowaliśmy już wcześniej komunikatami prasowymi i obecnie nie możemy podać na ich temat więcej szczegółów - otrzymaliśmy odpowiedź z PGNiG.

Kto wie, może milczenie obu stron to klasyczna cisza przed burzą?

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.