www.portalspozywczy.pl

Bujara, Solidarność: Pracownicy w sieciach handlowych zarabiają nawet 3,60 zł na godzinę

0 0
Bujara, Solidarność: Pracownicy w sieciach handlowych zarabiają nawet 3,60 zł na godzinę
Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ (Fot. Szymon Jankowski/ zelaznastudio)

- Pracownicy w sieciach handlowych są bardzo słabym ogniwem. Ich zorganizowanie jest na tak niskim poziomie, że nie zagrażają pracodawcom, którzy wykorzystują sytuację, ignorują ich postulaty i robią co chcą - mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ.

Związki zawodowe w sieciach handlowych ciągle są słabe. Dlaczego?

Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność: - To prawda, pracownicy w sieciach handlowych są bardzo słabym ogniwem. Ich zorganizowanie jest na tak niskim poziomie, że nie zagrażają pracodawcom, którzy wykorzystują sytuację, ignorują ich postulaty i robią co chcą. Pracownicy handlu to jedna z najbardziej zestresowanych grup zawodowych. Można powiedzieć, że duże sieci handlowe robią pieniądze kosztem swoich pracowników, a szerzej polskiego społeczeństwa.

Od lat widzimy przyzwolenie polityczne, na tego typu proceder, które moim zdaniem wynika ze skutecznego lobbingu prowadzonego przez największe sieci handlowe. Sytuacja ta, to powód do zmartwień, gdyż rządzący powinni dbać o stronę pracowniczą, która jest po prostu słabsza. Wiele osób pracuje za najniższe wynagrodzenie.

Z naszych danych wynika, że 300 tys. pracowników na rzecz handlu pracuje na umowach cywilno-prawnych i jest zatrudniona przez agencje pracy tymczasowej. Podstawowe stawki godzinowe są w poszczególnych przypadkach bardzo różne. Spotykamy nawet kwotę 3,60 zł za godzinę. Nie dzieje się tak oczywiście w Warszawie, czy innych dużych miastach, ale w mniejszych miejscowościach jest to na porządku dziennym. Ludzie decydują się na takie warunki z powodu braku pracy, zaciągniętego kredytu, czy trudnej sytuacji rodzinnej. Osoba postawiona pod ścianą podejmie się każdej pracy.

Cały wywiad możesz przeczytać tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.