Broniarz, ZNP: Organizujemy manifestację 14 października. To ostatni protest przed radykalizacją działań

- W Dniu Edukacji Narodowej, czyli 14 października, ZNP będzie protestował przed kancelarią premiera – mówi prezes związku Sławomir Broniarz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Broniarz, ZNP: Organizujemy manifestację 14 października. To ostatni protest przed radykalizacją działań

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

21 wrz 2015 19:40


ZNP od 1 września jest z sporze z rządem. Domaga się poprawy warunków pracy i płacy nauczycieli m.in. poprzez zwiększenie nakładów na edukację.

- 14 października - w Dniu Edukacji Narodowej, powszechnie nazywanym Dniem Nauczyciela - przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, w momencie, gdy będą tam przychodzili nauczyciele, którzy będą odbierali odznaczenia, wyróżnienia, nagrody i medale, ZNP zorganizuje manifestację. Manifestacja będzie po pierwsze wyrazem naszej dezaprobaty dla braku dialogu ze związkiem na temat postulatów wnoszonych przez ZNP od stycznia tego roku. Manifestacja po drugie będzie wyrazem dezaprobaty dla braku racjonalnej, spójnej polityki edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - powiedział Broniarz na konferencji prasowej w Warszawie.

Brak dialogu

- Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska konsekwentnie uchyla się od debaty na tematy podnoszone przez ZNP. Konsekwentnie unika odpowiedzi na pytanie jak w budżecie na 2016 r. znaleźć środki, by zwiększyć nakłady na edukację. Takiego wzrostu oczekują samorządy, nauczyciele i pracownicy oświaty niebędący nauczycielami - zaznaczył prezes ZNP. - Minister proponuje rozmowy na tematy poboczne - dodał.

Czytaj też: Broniarz, ZNP: Ewentualny strajk nauczycieli nie będzie wymierzony w szkoły i samorządy, ale w rząd

Mówiąc o zaplanowanej manifestacji powiedział, że "być może to ostatni taki nasz protest przed radykalizacją działań".

Postulaty nauczycieli

Zgłaszane od stycznia postulaty ZNP - powtórzone na ogólnopolskiej manifestacji w kwietniu w Warszawie - to m.in. zwiększenie udziału budżetowych nakładów na oświatę, podwyższenie o 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych oraz zmiany w systemie wynagradzania pracowników samorządowych.

Według ZNP nakłady na oświatę nie odzwierciedlają rzeczywistych, niezbędnych potrzeb w zakresie edukacji i wychowania. Związkowcy zwracają uwagę na to, że od wielu lat wydatki na oświatę spadają w relacji do PKB; w tym roku udział ten wynosi 2,52 proc. Ich zdaniem ma to wpływ m.in. na wysokość wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty oraz na podejmowanie przez samorządy decyzji o zamykaniu szkół lub przekazywaniu ich prowadzenia innym podmiotom.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.