wnp.pl

Bogusław Ziętek, przewodniczący "Sierpnia 80" o górniczych czternastkach

0 0
Bogusław Ziętek, przewodniczący "Sierpnia 80" o górniczych czternastkach
- Wszyscy, którzy kompetentnie wypowiadają się na temat górnictwa, zgodni są co do tego, że górnicze wynagrodzenia nie są za wysokie - mówi Ziętek (fot. PTWP/Andrzej Wawok)

- Jeżeli prezesi banków oprócz comiesięcznej pensji w wysokości 200-300 tys. zł dodatkowo otrzymują premie kwartalne, to nikt nie mówi, że dostają szesnaście pensji i że należy im je odebrać - mówi dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący "Sierpnia 80".

Obecnie w górnictwie negocjowane są między innymi kwestie dotyczące wypłat czternastych pensji. Wiele osób podkreśla, że w tak ciężkiej sytuacji branży należałoby się przychylić chociażby do postulatu rozbicia na raty wypłaty czternastki. Jak Pan się na to zapatruje?

- Trzeba sobie jasno i wyraźnie powiedzieć, że czternastka jest elementem górniczego wynagrodzenia, które w górnictwie wypłacane jest w czternastu częściach, co nie znaczy, że górnicy otrzymują czternaście pensji.

Zarówno Barbórka, jak i czternastka wchodzą w średnie górnicze wynagrodzenie i są tylko częścią wypłaty odłożoną w czasie, ponieważ kiedyś uzgodniono, że te elementy wynagrodzenia wypłacane będą w okresie zimowym, kiedy jest zbyt na węgiel i przypływ gotówki.

Ale spółki górnicze ledwie zipią...

- Dziś nie można mówić górnikom, że mają się tego pozbawić, bo jest to jakiś nieuzasadniony przywilej.

Średnie wynagrodzenia w górnictwie, w skład których wchodzi Barbórka i czternastka, nie są jakoś nadzwyczajnie wysokie. I porównując je z wynagrodzeniami w innych branżach nie ma żadnego uzasadnienia do ich obniżania.

Jeżeli prezesi banków oprócz comiesięcznej pensji w wysokości 200-300 tys. zł dodatkowo otrzymują premie kwartalne, to nikt nie mówi, że dostają szesnaście pensji i że należy im je odebrać.

Więcej tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • Gówno się z Tobą równa.
  Nie obrażaj ludzi którzy piszą prawdę a prawda w oczy koli, nara.
 • Ty okradany! Zgasiła bym cię ale gówno się nie pali!
 • Powiem krótko, gdyby nie Śląsk i górnictwo, to Warszawy by nie zbudowano. Chodź i zjedz a uciekniesz jak pies z podkulonym ogonem bo na dole nima okien. Z górnictwa do Warszawy idzie 3miliony a spowrotem jeden, to gdzie są te pieniądze.,no pytam gdzie. Masakra

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.