Będzie strajk w spółkach transportowych Orlenu?

Sytuacja w spółkach Orlen Koltrans i Orlen Transport staje się coraz poważniejsza i zmierza do referendum w sprawie strajku - oceniają związki zawodowe, które znajdują się w sporze zbiorowym z pracodawcami na temat gwarancji pracowniczych w związku ze sprzedażą tych spółek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie strajk w spółkach transportowych Orlenu?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

2 lut 2016 14:20


Przypomnijmy, że w listopadzie 2015 roku PKN Orlen podpisał warunkowe umowy sprzedaży Orlen Koltrans na rzecz PKP Cargo Tabor za ok. 250 mln zł oraz Orlen Transport na rzecz firmy Trans Polonia za ok. 80 mln zł. W obu przypadkach pracodawca wynegocjował dwuletnie okresy gwarancji pracowniczych dla załóg tych spółek.

Działające w nich związki zawodowe sprzeciwiły się sprzedaży i zwróciły do nowego prezesa Orlenu Wojciecha Jasińskiego o cofnięcie tej decyzji, a także wszczęły spór zbiorowy z zarządami Orlen Koltrans i Orlen Transport, domagając się pięcioletniego okresu gwarancji pracowniczych.

Pracownicy obu spółek transportowych Orlenu głośno wyrażają swoje niezadowolenie z powodu procesu sprzedaży oraz braku zdecydowanego stanowiska w tej sprawie ze strony nowych władz koncernu. Byli nawet zdecydowani pikietować przed Domem Technika w Płocku, w którym odbywało się w ubiegłym tygodniu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu, choć ostatecznie do tego nie doszło.

Według Solidarności to niezadowolenie jest zrozumiałe, a sytuacja staje się coraz poważniejsza i zmierza do referendum w sprawie strajku. Pracownicy boją się utraty swoich miejsc pracy, relokacji, obniżki wynagrodzeń i braku gwarancji zatrudnienia przez nowego właściciela.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.