wnp.pl

Będzie strajk w spółkach transportowych Orlenu?

0 0
Będzie strajk w spółkach transportowych Orlenu?
(Fot. PTWP/Paweł Pawłowski)

Sytuacja w spółkach Orlen Koltrans i Orlen Transport staje się coraz poważniejsza i zmierza do referendum w sprawie strajku - oceniają związki zawodowe, które znajdują się w sporze zbiorowym z pracodawcami na temat gwarancji pracowniczych w związku ze sprzedażą tych spółek.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2015 roku PKN Orlen podpisał warunkowe umowy sprzedaży Orlen Koltrans na rzecz PKP Cargo Tabor za ok. 250 mln zł oraz Orlen Transport na rzecz firmy Trans Polonia za ok. 80 mln zł. W obu przypadkach pracodawca wynegocjował dwuletnie okresy gwarancji pracowniczych dla załóg tych spółek.

Działające w nich związki zawodowe sprzeciwiły się sprzedaży i zwróciły do nowego prezesa Orlenu Wojciecha Jasińskiego o cofnięcie tej decyzji, a także wszczęły spór zbiorowy z zarządami Orlen Koltrans i Orlen Transport, domagając się pięcioletniego okresu gwarancji pracowniczych.

Pracownicy obu spółek transportowych Orlenu głośno wyrażają swoje niezadowolenie z powodu procesu sprzedaży oraz braku zdecydowanego stanowiska w tej sprawie ze strony nowych władz koncernu. Byli nawet zdecydowani pikietować przed Domem Technika w Płocku, w którym odbywało się w ubiegłym tygodniu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu, choć ostatecznie do tego nie doszło.

Według Solidarności to niezadowolenie jest zrozumiałe, a sytuacja staje się coraz poważniejsza i zmierza do referendum w sprawie strajku. Pracownicy boją się utraty swoich miejsc pracy, relokacji, obniżki wynagrodzeń i braku gwarancji zatrudnienia przez nowego właściciela.

Więcej tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.