Będzie strajk PR w przypadku fiaska rozmów dot. Paktu Gwarancji Pracowniczych

Aż 96% pracowników biorących udział w referendum strajkowym przeprowadzonym w dniach 5-26.08.2013r. w zakładach spółki Przewozy Regionalne opowiedziało się za podjęciem strajku w przypadku fiaska rozmów w sprawie Paktu Gwarancji Pracowniczych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie strajk PR w przypadku fiaska rozmów dot. Paktu Gwarancji Pracowniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

30 sie 2013 13:23


W referendum strajkowym przeprowadzonym w dniach 5-26.08.2013r. w zakładach spółki Przewozy Regionalne udział wzięło 56,4% załogi, w związku z czym jest ono ważne, a wyniki wiążące - zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z dnia 23 maja 1991 roku.

- Spór zbiorowy powstał w wyniku braku dialogu społecznego oraz uchylania się władz spółki od podjęcia rokowań. Pracownikom Przewozów Regionalnych grożą zwolnienia z pracy wskutek przejmowania rynku przez konkurencyjne firmy m.in. w województwie kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim, a także wobec planowanego podziału spółki. Chcemy m.in. zapewnić im ochronę i możliwość zatrudnienia u nowych pracodawców w trybie art. 231 Kodeksu pracy - mówi Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Jak dodaje w sporze nie chodzi o pieniądze, tylko o wprowadzenie cywilizowanych zasad obowiązujących w całej Europie.
 
- Nowe podmioty powstające w województwach powinny być budowane na bazie istniejących zakładów. Pozytywnym przykładem jest spółka Koleje Mazowieckie utworzona na bazie Mazowieckiego Zakładu Przewozów Regionalnych, a negatywnym Koleje Śląskie, które „zafundowały” pasażerom zimowy chaos na torach. Chcemy, aby marszałkowie poczuli się odpowiedzialni za ludzi pracujących w Przewozach Regionalnych - informuje Miętek.

Przewozy Regionalne są największym w Polsce przewoźnikiem kolejowym. W 2008r. w wyniku usamorządowienia spółka została wydzielona z Grupy PKP. Przedsiębiorstwo należy obecnie do samorządów województw. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.