Będzie protest przeciwko odrzuceniu oferty PZL-Świdnik w przetargu na śmigłowce

Przewodniczący pięciu organizacji związkowych działających w PZL-Świdnik zapowiedzieli protest przeciwko odrzuceniu oferty PZL-Świdnik w przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie protest przeciwko odrzuceniu oferty PZL-Świdnik w przetargu na śmigłowce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 maj 2015 13:17


"Marsz milczący" w proteście przeciwko odrzuceniu oferty PZL-Świdnik w przetargu na śmigłowce dla polskiej armii organizują w środę (6 maja) w Świdniku związkowcy z tego zakładu. Podobny protest, organizowany przez związkowców z PZL Mielec odbędzie się w piątek w Mielcu.

Związkowcy domagają się zbadania przetargu przez NIK, prokuraturę i komisję śledczą.

W przetargu na śmigłowiec dla polskiego wojska do etapu testów wybrano maszynę oferowaną przez Airbus Helicopters - H225M (wcześniej znany jako Eurocopter EC725) Caracal. Odrzucono dwa inne śmigłowce - Black Hawk amerykańskiej korporacji Sikorsky i jej polskiego zakładu PZL Mielec oraz AW149 proponowany przez PZL-Świdnik i jego właściciela - grupę AgustaWestland.

Wyeliminowanie oferty PZL-Świdnik jest decyzją antypolską

Manifestację protestacyjną zapowiedzieli na konferencji prasowej przewodniczący pięciu organizacji związkowych działających w PZL-Świdnik. Mają w niej wziąć udział pracownicy zakładów z rodzinami, mieszkańcy Świdnika i regionu. "Spodziewamy się, że przyjdą osoby bezrobotne, które miały nadzieję na pracę w naszych zakładach" - powiedział przewodniczący zarządu Związku Zawodowego Inżynierów i Techników PZL-Świdnik Piotr Sadowski.

Zdaniem związkowców wyeliminowanie śmigłowca zaoferowanego przez PZL-Świdnik "uderza w interes gospodarczy Świdnika, Lubelszczyzny i Polski. Jest decyzją antypolską, która niesie poważne zagrożenie utraty miejsc pracy" - napisali w apelu odczytanym dziennikarzom.

Marsz ma być milczący, w barwach biało-czerwonych, "dla zamanifestowania tego, że polski interes narodowy powinien być dla rządzących ponad wszystko inne" - głosi apel.

Związkowcy wystosowali też oświadczenie, w którym wyrazili przekonanie, że to PZL-Świdnik oferujący śmigłowiec AW149 "byłby zwycięzcą przetargu, gdyby w nieuczciwy sposób nie wyeliminowano spółki z procedury przetargowej". Napisali, że mechanizm trwającego jeszcze przetargu powinien być ich zdaniem zbadany przez NIK, prokuraturę oraz specjalnie do tego powołaną sejmową komisję śledczą. "Organizacje związkowe PZL-Świdnik nie godzą się na kradzież Świdnikowi zwycięstwa w przetargu śmigłowcowym" - napisali związkowcy.

MON ma przewagę nad związkowcami

Zapowiedzieli, że będą prowadzić "zgodne z prawem polskim działania, które mają na celu ujawnienie dla opinii publicznej całej procedury przetargowej".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ja 2015-05-05 15:33:56

Czasem myślę że Korwin w niektórych sprawach to ma racje. Do takich związkowców to powinno się strzelać ( no chociaż armatkami wodnymi coby się troche ostudzili). Brak słów po prostu, gonić toto do domów, a nie polityke robić