Będzie protest przeciwko odrzuceniu oferty PZL-Świdnik w przetargu na śmigłowce

0 0
Będzie protest przeciwko odrzuceniu oferty PZL-Świdnik w przetargu na śmigłowce
Wyeliminowanie śmigłowca zaoferowanego przez PZL-Świdnik "uderza w interes gospodarczy Świdnika, Lubelszczyzny i Polski" (fot. mat. pras. PZL Świdnik)

Przewodniczący pięciu organizacji związkowych działających w PZL-Świdnik zapowiedzieli protest przeciwko odrzuceniu oferty PZL-Świdnik w przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.

"Marsz milczący" w proteście przeciwko odrzuceniu oferty PZL-Świdnik w przetargu na śmigłowce dla polskiej armii organizują w środę (6 maja) w Świdniku związkowcy z tego zakładu. Podobny protest, organizowany przez związkowców z PZL Mielec odbędzie się w piątek w Mielcu.

Związkowcy domagają się zbadania przetargu przez NIK, prokuraturę i komisję śledczą.

W przetargu na śmigłowiec dla polskiego wojska do etapu testów wybrano maszynę oferowaną przez Airbus Helicopters - H225M (wcześniej znany jako Eurocopter EC725) Caracal. Odrzucono dwa inne śmigłowce - Black Hawk amerykańskiej korporacji Sikorsky i jej polskiego zakładu PZL Mielec oraz AW149 proponowany przez PZL-Świdnik i jego właściciela - grupę AgustaWestland.

Wyeliminowanie oferty PZL-Świdnik jest decyzją antypolską

Manifestację protestacyjną zapowiedzieli na konferencji prasowej przewodniczący pięciu organizacji związkowych działających w PZL-Świdnik. Mają w niej wziąć udział pracownicy zakładów z rodzinami, mieszkańcy Świdnika i regionu. "Spodziewamy się, że przyjdą osoby bezrobotne, które miały nadzieję na pracę w naszych zakładach" - powiedział przewodniczący zarządu Związku Zawodowego Inżynierów i Techników PZL-Świdnik Piotr Sadowski.

Zdaniem związkowców wyeliminowanie śmigłowca zaoferowanego przez PZL-Świdnik "uderza w interes gospodarczy Świdnika, Lubelszczyzny i Polski. Jest decyzją antypolską, która niesie poważne zagrożenie utraty miejsc pracy" - napisali w apelu odczytanym dziennikarzom.

Marsz ma być milczący, w barwach biało-czerwonych, "dla zamanifestowania tego, że polski interes narodowy powinien być dla rządzących ponad wszystko inne" - głosi apel.

Związkowcy wystosowali też oświadczenie, w którym wyrazili przekonanie, że to PZL-Świdnik oferujący śmigłowiec AW149 "byłby zwycięzcą przetargu, gdyby w nieuczciwy sposób nie wyeliminowano spółki z procedury przetargowej". Napisali, że mechanizm trwającego jeszcze przetargu powinien być ich zdaniem zbadany przez NIK, prokuraturę oraz specjalnie do tego powołaną sejmową komisję śledczą. "Organizacje związkowe PZL-Świdnik nie godzą się na kradzież Świdnikowi zwycięstwa w przetargu śmigłowcowym" - napisali związkowcy.

MON ma przewagę nad związkowcami

Zapowiedzieli, że będą prowadzić "zgodne z prawem polskim działania, które mają na celu ujawnienie dla opinii publicznej całej procedury przetargowej".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Czasem myślę że Korwin w niektórych sprawach to ma racje. Do takich związkowców to powinno się strzelać ( no chociaż armatkami wodnymi coby się troche ostudzili). Brak słów po prostu, gonić toto do domów, a nie polityke robić

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.