Będzie pozew do TK w związku z niemiecką ustawą o płacy minimalnej

Kancelaria adwokacka złoży w imieniu spedytorów z Polski i kilku innych krajów europejskich w niemieckim Federalnym Trybunale Konstytucyjnym sprzeciw wobec przepisów ustawy zobowiązującej firmy zagraniczne do wypłaty płacy minimalnej kierowcom przejeżdżającym tranzytem przez Niemcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie pozew do TK w związku z niemiecką ustawą o płacy minimalnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 mar 2015 9:05


- Pozew zbiorowy zostanie skierowany w piątek do TK  - powiedział PAP w czwartek 5 marca br. przedstawiciel składającej zażalenie kancelarii adwokackiej DD Legal w Hamburgu, Damian Dziengo.

Z informacji przekazanych przez adwokata wynika, że do skargi dołączyło się 12 firm transportowych z Polski oraz po jednej z Austrii i Węgier.

Dziengo ocenia, że niemiecki ustawodawca wykroczył poważnie poza zakres swoich kompetencji, naruszając porządek prawny opierający się na traktatach europejskich. Zdaniem prawnika ustawa o płacy minimalnej narusza niemiecką konstytucję. Adwokat zapowiedział, że będzie zbiegał o półroczne moratorium na wejście w życie kwestionowanych przepisów. TK może, lecz nie musi zgodzić się na zawieszenie przepisów do czasu rozpatrzenia skargi.

Od początku roku w Niemczech obowiązuje ustawa wprowadzająca z małymi wyjątkami dla wszystkich zatrudnionych płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za godzinę. Zdaniem strony niemieckiej przepisy powinny obowiązywać także kierowców zagranicznych firm spedycyjnych, przejeżdżających tranzytem przez Niemcy.

Czytaj też: Niemcy tłumaczą się z przepisów o płacy minimalnej w transporcie

Po interwencji polskich władz niemiecka minister pracy Andrea Nahles zgodziła się pod koniec stycznia na zawieszenie przepisów dla zagranicznych kierowców ciężarówek do czasu wyjaśnienia regulacji UE w tej kwestii. Nahles zastrzegła, że płaca minimalna w wysokości 8,50 euro za godzinę będzie nadal obowiązywała kierowców ciężarówek, które są załadowywane i rozładowywane na terenie Niemiec.

Obecnie Komisja Europejska bada materiały przekazane jej przez Niemcy. Berlin stoi na stanowisku, że przepisy są zgodne z prawem unijnym. Przeciwko przepisom o płacy minimalnej protestują też niemieccy przedsiębiorcy. Ich zdaniem szczególnie dokuczliwe są biurokratyczne obciążenia związane ze stosowaniem ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

waldek 2015-03-06 12:56:15

Polscy przewoznicy zniszczyli tysiace przewoznikow na zachodzie a teraz jak Bumerang powrocil to wielki placz a co do blokowania Tirow z zachodu to co osiagniecie trzeba tylko stanac na przejsciach granicznych to sie zobaczy kto wjezdza do Niemiec

jaro 2015-03-06 10:48:16

WSZYSTKIE TE KRAJE SĄ W UE WIĘC PŁACICIE JAK W UE ! ALBO SAMI SIADAJCIE DO CIĄGNIKÓW I W DROGĘ, ZOBACZYMY JACY BĘDZIĘCIE MĄDRZY !