www.rynekzdrowia.pl

Będzie coraz mniej pielęgniarek. Związki domagają się zmian

0 0
Będzie coraz mniej pielęgniarek. Związki domagają się zmian
Fot. Archiwum

W Dolnośląskim pracuje ok. 20 tysięcy pielęgniarek i położnych. Ich średnia wieku to 48 lat. W ciągu najbliższych 10 lat aż 6 tysięcy odejdzie na emeryturę.

Jak przekonuje Urszula Olechowska, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, istnieje wyraźna luka pokoleniowa. Co roku w województwie studia pielęgniarskie kończy średnio 90 osób, ale pracę podejmuje zaledwie 30-40. Reszta wyjeżdża za granicę - informuje Gazeta Wrocławska.

Małe zainteresowanie pracą w zawodzie wynika z niskich zarobków. Średnia pensja pielęgniarki wynosi od 2 tys. zł do 2,4 tys. zł netto, ale w niektórych szpitalach powiatowych może to być 1,5 tys. zł "na rękę".

Czytaj też: Pielęgniarki żądają podwyżek, więc ujawniono ich zarobki

Małgorzata Siwoń, pielęgniarka w Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w tym mieście ocenia, że praca realizowana jest na granicy bezpieczeństwa, a dyrektorzy szpitali nie mówią oficjalnie, ilu pielęgniarek brakuje w ich lecznicach.

Dlatego jednym z postulatów, jakie sformułowały sygnatariuszki Dolnośląskiego Porozumienia na rzecz Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, jest opracowanie rzetelnego zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską i położniczą. Wystosowały też list otwarty do premier Ewy Kopacz, w którym domagają się zmian systemowych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • 6 tysięcy odejdzie na emeryturę a drugie 6 tysięcy zapisze się na program typu CuraSwiss lub inny i wyjedzie do pracy za granice....

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.