Będą zwolnienia w Orlenie? Wprowadzą „niewolniczy" system pracy

0 0
Będą zwolnienia w Orlenie? Wprowadzą „niewolniczy" system pracy

Pracownicy polskiego oddziału Orlenu obawiają się zwolnień. Koncern zapowiada przejście z pięciobrygadowego systemu pracy na czterobrygadowy. Tymczasem zarząd spółki zabronił spotykać się pracownikom ze związkowcami.

Niepokoje w płockim zakładzie Orlenu narastają od kilku miesięcy. Spółka zapowiedziała bowiem oszczędności i zmianę systemu pracy. Zdaniem związkowców praca na zmiany czterobrygadowe, a nie jak dotychczas - pięciobrygadowe - jest niewolnicza ze względu na częstszą obowiązki, czy więcej dni do oddania - informuje „Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: Orlen rozpoczął proces zwalniania pracowników

Orlen szacuje natomiast, że dzięki takiemu rozwiązaniu udałoby się zaoszczędzić ok. 20 mln zł. Spółka nie podaje jednak konkretów, czy będzie się to wiązało ze zwolnieniami pracowników. Przedstawiono im wprawdzie sześć miesięcznych harmonogramów do oceny, ale wszystkie zostały odrzucone.

Związkowcy bowiem faktycznie obawiają się zwolnień. Te miałyby dotyczyć ok. 300 osób. - Co roku na emeryturę ma prawo się wybrać mniej więcej taka liczba, ale nie wszyscy to robią, bo wolą pracować. Pytanie, co się stanie, gdy odejdzie np. tylko połowa, nawet jeśli koncern zaproponuje im dodatkowe pieniądze - zastanawiają się związkowcy z Orlenu na łamach „Gazety Wyborczej".

Czytaj też: Branża hospitality stworzy w Wielkiej Brytanii 300 tys. miejsc pracy

Co ciekawe, w związku z gorącymi nastrojami w Orlenie, zarząd spółki wydał decyzję, zgodnie z którą pracownikom zakazano spotykania się pracowników ze związkowcami w trakcie pracy, uzasadniając to względami bezpieczeństwa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • W Orange Polska niewolniczy system pracy już trwa kilka lat, po godzinach pracy, na urlopach, na chorobowym i wszyscy udają, że jest OK a wystarczy sprawdzić logowania pracowników do systemów..

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.