Będą zmiany dla związków zawodowych. Jest projekt ustawy

• Osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnione będą miały prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych.
• Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych został skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień zewnętrznych - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą zmiany dla związków zawodowych. Jest projekt ustawy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 mar 2016 15:21


Podstawowym celem projektowanej nowelizacji ustawy o związkach zawodowych jest rozszerzenie zakresu podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych.Prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych będą miały osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnione.

Proponowane zmiany w głównej mierze mają na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 czerwca 2015 r. Poza przepisami związanymi z wykonaniem wyroku TK, zaproponowano także zmiany dotyczące m. in. reprezentatywności organizacji związkowych, doraźnej czynności związkowej, a także weryfikacji liczebności zakładowej organizacji związkowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

związkowiec 2016-03-25 19:18:39

Sposób ustalania reprezentatywności związkowej jest już precyzyjnie ustalony w Kodeksie Pracy. Sposób weryfikacji liczby związkowców jest już ustalony w ustawie o zw. zaw. i kodeksie cywilnym.