Batalia o umowy. Związki zawodowe czekają, i czekają...

0 0
Batalia o umowy. Związki zawodowe czekają, i czekają...

Mijają już dwa miesiące, odkąd związki zawodowe przedstawiły Komisji Trójstronnej propozycje zmian w kodeksie pracy. Najważniejsza z nich zakłada, że pracodawca mógłby zawierać umowę na czas określony maksymalnie na 24 miesiące.

Na razie jednak Komisja nie rozpoczęła prac nad postulatami związkowców.

- Liczymy, że po zapowiedzi premiera dotyczącej podjęcia działań zmierzających do ograniczenia tzw. umów śmieciowych sięgnie po wypracowane przez OPZZ i Solidarność rozwiązania - alarmuje na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Paweł Śmigielski, ekspert OPZZ.

Związkowy projekt zakłada także zmianę zasad wypowiadania wspomnianych kontraktów. Przewiduje on, że w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy uzgodnionym ze związkiem można będzie przewidzieć obowiązek uzasadnienia przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia terminowej umowy. Obecnie z mocy prawa obowiązek taki dotyczy tylko stałych kontraktów - podaje "DGP".

Jak odnotowuje dziennik, związki domagają się również zróżnicowania długości okresu wypowiedzenia umowy terminowej w zależności od czasu, na jaki została zawarta.

Proponują 2 tygodnie wypowiedzenia, jeżeli umowa o pracę na czas określony przekracza 12 miesięcy i 1 miesiąc, jeżeli ma trwać dłużej niż 18 miesięcy.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.