Batalia o umowy. Związki zawodowe czekają, i czekają...

Mijają już dwa miesiące, odkąd związki zawodowe przedstawiły Komisji Trójstronnej propozycje zmian w kodeksie pracy. Najważniejsza z nich zakłada, że pracodawca mógłby zawierać umowę na czas określony maksymalnie na 24 miesiące.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Batalia o umowy. Związki zawodowe czekają, i czekają...

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

8 maj 2013 9:08


Na razie jednak Komisja nie rozpoczęła prac nad postulatami związkowców.

- Liczymy, że po zapowiedzi premiera dotyczącej podjęcia działań zmierzających do ograniczenia tzw. umów śmieciowych sięgnie po wypracowane przez OPZZ i Solidarność rozwiązania - alarmuje na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Paweł Śmigielski, ekspert OPZZ.

Związkowy projekt zakłada także zmianę zasad wypowiadania wspomnianych kontraktów. Przewiduje on, że w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy uzgodnionym ze związkiem można będzie przewidzieć obowiązek uzasadnienia przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia terminowej umowy. Obecnie z mocy prawa obowiązek taki dotyczy tylko stałych kontraktów - podaje "DGP".

Jak odnotowuje dziennik, związki domagają się również zróżnicowania długości okresu wypowiedzenia umowy terminowej w zależności od czasu, na jaki została zawarta.

Proponują 2 tygodnie wypowiedzenia, jeżeli umowa o pracę na czas określony przekracza 12 miesięcy i 1 miesiąc, jeżeli ma trwać dłużej niż 18 miesięcy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.