ArcelorMittal Poland zawiesił sporny system wynagrodzeń

Po rozmowach z przedstawicielami Solidarności zarząd ArcelorMittal Poland zawiesił wprowadzony na początku roku nowy system rozliczania czasu pracy. Strony będą prowadziły dalsze rozmowy na temat systemu wynagrodzeń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ArcelorMittal Poland zawiesił sporny system wynagrodzeń

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

14 lut 2014 17:04


W siedzibie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej odbyło się dziś spotkanie przewodniczących największych organizacji związkowych funkcjonujących w spółce z dyrektorem generalnym Manfredem Van Vlierberghe. Było ono poświęcone zmianie sposobu naliczania czasu pracy systemu zmianowego.

 Według informacji NSZZ Solidarność wprowadzony z początkiem roku nowy system rozliczania czasu pracy był niekorzystny dla pracowników, którzy w styczniu stracili na nim od 200 PLN do 500 PLN. Przed spotkaniem Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w AMP zapowiedział na przyszły tydzień rozpoczęcie akcji protestacyjnej, jeżeli system zostanie utrzymany.

- Dyrektor generalny podjął decyzję o zawieszeniu wprowadzania nowego systemu rozliczania czasu pracy. W związku z tą decyzją, na wniosek strony związkowej przywrócono system obowiązujący do 31 grudnia 2013 r. Tym samym pracownicy wyrównanie za styczeń otrzymają wraz z wynagrodzeniem za luty – mówi Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland i dodaje, że strony postanowiły niezwłocznie przystąpić do rozmów mających na celu uregulowanie zasad rozliczania pracy w tym systemie. Solidarność poinformowała, że według oświadczenia dyrektora generalnego spółki nowe zasady nie spowodują obniżenia dotychczasowego poziomu łącznego wynagrodzenia z tytułu pracy w systemie zmianowym. Według związkowców 70 proc. spośród ponad 11 tys. pracowników ArcelorMittal Poland jest zatrudnionych w systemie zmianowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.