ArcelorMittal Poland, spór o płace: Związkowcy nie zgodzili się na mniejsze podwyżki

• Pracodawca ArcelorMittal Poland gotów jest zgodzić się na kilkakrotnie mniejsze podwyżki od postulowanych przez związki.
• Związkowcy nie przyjęli propozycji płacowych pracodawcy.
• Spółka zapewnia, że zależy jej na szybkim porozumieniu ze związkami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ArcelorMittal Poland, spór o płace: Związkowcy nie zgodzili się na mniejsze podwyżki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

3 mar 2016 14:28


"Zależy nam na osiągnięciu porozumienia w krótkim czasie. Trwają intensywne rozmowy ze stroną społeczną; rozmowy te prowadzone są z dużą częstotliwością. O ich wynikach mamy nadzieję poinformować wkrótce" - poinformowała rzeczniczka ArcelorMittal Poland (AMP) Sylwia Winiarek.

Według informacji związkowców, kolejne rozmowy zaplanowano na najbliższy poniedziałek (7 marca).

Działająca w firmie Solidarność jesienią zeszłego roku przedstawiła pracodawcy postulaty płacowe na 2016 rok, proponując podwyżkę o 300 zł brutto dla każdego pracownika oraz wypłatę 2,5 tys. zł jednorazowej nagrody za ubiegły rok.

Jak podali związkowcy, w ostatnich dniach pracodawca przedstawił swoje propozycje: podwyżki w wysokości 33 zł brutto dla wszystkich pracowników oraz dodatkowo średnio 20 zł brutto na regulacje płacowe dla pracowników fizycznych, a także wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 1000 zł brutto dla każdego pracownika.

Związki uznały te propozycje za niezadowalające. "Te propozycje tak znacznie różnią się od oczekiwań załogi, że nawet trudno będzie je przekazać pracownikom" - skomentował szef Solidarności w spółce Jerzy Goiński, cytowany przez biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Pozostałe postulaty związków dotyczą objęcia wszystkich pracowników programem gwarantującym szybki i bezpłatny dostęp do specjalistycznej opieki medycznej oraz pozostawienia funduszy po odchodzących pracownikach do dyspozycji dyrektorów poszczególnych pionów, w celu przeznaczania na wzrost płac. Związkowcy chcą też "wprowadzenia w spółce perspektywicznej polityki płacowo-kadrowej".

Związkowcy poinformowali, że podczas niedawnych rozmów przedstawiciel zarządu potwierdził konieczność wprowadzenia w grupie AMP perspektywicznej polityki płacowo-kadrowej w celu ograniczenia luki pokoleniowej i sprostania rosnącej konkurencji. Pracodawca nie wykluczył też wprowadzenia rozwiązania polegającego na tym, że środki po odchodzących pracownikach zostaną w dyspozycji dyrektorów poszczególnych pionów, którzy będą mogli je przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń zasadniczych.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Długoletni pracownik Zkz 2016-03-08 07:14:22

Ponizajace i upokarzajace stawki podwyżek dla pracowników ciężko pracujących dla Imperium STALOWEGO. Bogaty nigdy nie zrozumie biednego (working poor) Wstyd dla całego szefostwo A.M.P s.a.Poland za takie traktowanie ludzi ciężko pracujących w zmniejszony obsadach.