Apel o wsparcie dla zwalnianych z ISD Huta Częstochowa

O podjęcie działań, które złagodzą społeczne skutki redukcji zatrudnienia ISD Huta Częstochowa apelują do rządu przedstawiciele lokalnych władz. W zakładzie pracuje ok. 3050 osób. Właściciel planuje docelowo zredukować zatrudnienie o ok. 1,5 tys.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Apel o wsparcie dla zwalnianych z ISD Huta Częstochowa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 maj 2013 17:17


Problemom huty była poświęcona poniedziałkowa konferencja w częstochowskim magistracie, zorganizowana przez związkowców i władze miasta.

Prezes ISD Polska Konstanty Litwinow mówił, że redukcja zatrudnienia jest przesądzona i tylko w taki sposób można utrzymać zakład, który obecnie każdego miesiąca generuje 5-8 mln dolarów strat.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk powiedział, że miasto od dawna wspiera hutę, umarzając część zobowiązań lub rozkładając je na raty. Teraz, kiedy ten jeden z największych w mieście pracodawców mówi o redukcji zatrudnienia, trzeba przygotować się na to, żeby zaopiekować się tymi, którzy stracą pracę - przekonywał.

W sprawie sytuacji w ISD Hucie Częstochowa miejskie władze wysyłały pisma o pomoc do wszelkich możliwych instytucji, m.in. do wicepremiera ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz szefów kilku innych resortów. Lokalne władze uważają, że wsparcie powinno być realizowane poprzez zabezpieczenie tych, którzy stracą pracę oraz aktywizację gospodarczą regionu.

Władze Częstochowy zabiegają o utworzenie w ich mieście Specjalnej Strefy Ekonomicznej poprzez rozszerzenie Katowickiej SSE. Według zapewnień Matyjaszczyka, od tego niektórzy przedsiębiorcy uzależniają inwestycje w Częstochowie. "Chcemy, by pomóc nam w tym, co realizujemy od lat. Realizujemy program, którego celem jest uczynienie z Częstochowy lepszego miejsca do inwestycji. Nasze wnioski o rozszerzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej leżą w ministerstwach i czekają na rozpatrzenie" - powiedział prezydent.

Poza rozszerzeniem KSSE, władze Częstochowy liczą też m.in. na powołanie specjalnego międzyresortowego zespołu, którego celem będzie aktywizacja regionu częstochowskiego, połączenie terenów inwestycyjnych subregionu z węzłami przyszłej autostrady A1 oraz uruchomienie specjalnej puli środków, którymi dysponują np. Agencja Rozwoju Przemysłu czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Prezes Litwinow przekonywał, że redukcja zatrudnienia to jedyny sposób na przetrwanie zakładu w dobie kryzysu na światowych rynkach. Na częstochowskim zakładzie - producencie blach grubych - odbiło się m.in. załamanie przemysłu okrętowego i malejąca różnica pomiędzy cenami złomu trafiającego do hut a gotowymi wyrobami.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.