Anna Zalewska do związkowców oświaty: Jest zgoda na likwidację godzin karcianych

0 0
Anna Zalewska do związkowców oświaty: Jest zgoda na likwidację godzin karcianych
- Jest zgoda na projekt rządowy dotyczący likwidacji godzin karcianych i zmian zaproponowanych przez ministerstwo edukacji - powiedziała Anna Zalewska. (Fot.: men.gov.pl)

• Anna Zalewska spotkała się z największymi związkami zawodowymi oświaty.
• Niewykluczone jest wprowadzenie pensum dla psychologów, pedagogów i logopedów pracujących w szkołach, co postulują oświatowe związki zawodowe.
• Nowelizacja Karty Nauczyciela zakłada m.in. likwidację tzw. godzin karcianych, zabezpieczenie środków dla profesorów oświaty oraz rozszerzenie przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej spotkała się w czwartek, 21 stycznia z przedstawicielami trzech największych związków zawodowych działających w oświacie: Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych. Było to pierwsze wspólne spotkanie związków z minister edukacji.

Głównym tematem spotkania był przygotowany w ministerstwie projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Został on 8 stycznia skierowany do konsultacji publicznych. Zakłada on m.in. likwidację tzw. godzin karcianych, zabezpieczenie środków na nagrody pieniężne dla nauczycieli - profesorów oświaty oraz rozszerzenie przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej i wymogu niekaralności.

Poprzedniego dnia (20 stycznia) Anna Zalewska spotkała się z przedstawicielami organizacji samorządowych.

- Jest zgoda na projekt rządowy dotyczący likwidacji godzin karcianych i zmian zaproponowanych przez ministerstwo edukacji. Przy okazji rozmów ze związkami zawodowymi okazało się, że spraw do załatwienia jest kilka na już, kilkanaście na za chwilę, a kilkadziesiąt w ogóle. Związki zawodowe zadeklarowały, że będą bardzo aktywnie uczestniczyć w debacie społecznej na temat zmian w systemie edukacji - powiedziała Zalewska po spotkaniu ze związkowcami.

Jak mówiła, jeśli chodzi o projekt nowelizacji, związkowcy postulowali doprecyzowanie uzasadnienia projektu.

- Jeśli chodzi o zapisy zmian, są one wystarczające i satysfakcjonujące związki - poinformowała minister.

Pytana, o jakich innych sprawach wymagających najszybszego uregulowania mówili związkowcy, Zalewska powiedziała: - Na już jest kwestia objęcia Kartą Nauczyciela nauczycieli w domach dziecka, którzy utracili to prawo w dosyć zadziwiający sposób, jak i kwestia uregulowania pensum pedagogów i psychologów, dlatego że samorządy mają tu absolutną dowolność i mamy tu w każdym samorządzie inną regulację.

Minister dopytywana, czy można spodziewać się w związku z tym kolejnego projektu nowelizacji Karty, zaznaczyła: - Zadeklarowałam, że dyskusje o dużych zmianach finansowych czy zmianie filozofii subwencji oświatowej możemy rozpocząć, gdy będziemy debatować o systemie edukacji. To nie może być w oderwaniu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.