28 godzin pracy w tygodniu? To nowy postulat związkowców. W Niemczech

Potężny niemiecki związek zawodowy IG Metall domaga się 28-godzinnego tygodnia pracy. To część szerszej walki o poprawę sytuacji pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

28 godzin pracy w tygodniu? To nowy postulat związkowców. W Niemczech

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

11 paź 2017 13:30


• Propozycja 28 godzin w pracy w tygodniu pod jednym warunkiem. Tylko jako wyjątek służący poprawie relacji rodzinnych lub wychowawczych pracownika.
• Związek nie wyklucza, że krótszy czas pracy nie odbije się na wynagrodzeniu.
• Czy związek buduje wygórowanymi postulatami pozycję do negocjacji ze stroną pracowniczą i rządem?
 

Jeden z największych niemieckich związków zawodowych IG Metall postawił w październiku nowe warunki stronie pracodawców. Jeden z nich przykuwa uwagę wszystkich zainteresowanych czasem pracy w Niemczech. Związek z siedzibą we Frankfurcie nad Menem postuluje, by pracownik, jeśli uzna to za konieczne, mógł pracować 28 godzin w tygodniu (około 5 godzin i 40 minut dziennie).

Jest tylko jeden warunek, jaki stawia związek. Pracownik musi uznać, że takiego trybu pracy potrzebuje dla odzyskania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Uzasadnia się taką decyzję np. opieką nad dzieckiem (do 14. roku życia) lub koniecznością poprawy relacji z najbliższymi. Jednak tego powodu nie musi poznawać pracodawca, bo to już element życia osobistego. Zgodnie z uzasadnieniem IG Metall w takim przypadku możliwe byłoby ograniczenie płacy ze strony pracodawcy.

Zasłużony związek

Nie jest to pierwszy tego typu postulat znanej organizacji związkowej. Gdy Niemcy w latach 60. XX wieku zmieniały regulacje dotyczące czasu pracy, IG Metall – jako pionier w Europie – proponował 40-godzinny tydzień pracy. W latach 90. wysuwał propozycje ograniczenia tej wartości o kolejne 5 godzin.

Obecna propozycja jest jednak bardziej nakierowana na podwyższenie standardu życia i pojawia się w chwili, gdy Niemcy stają przed kolejną rundą rozmów o kodeksie pracy i regulacjach w różnych dziedzinach usług i produkcji. Oprócz ograniczenia czasu pracy, strona związkowa za Odrą chce także 6-procentowych podwyżek płac. Wywalczyła już 5 proc. w 2016 roku.

 

 

Reprezentująca blisko 4 miliony pracowników organizacja IG Metall jest obecna w wielu sektorach gospodarki naszego zachodniego sąsiada, źródło: Petra B. Fritz/flickr.com/CC BY-ND 2.0 Reprezentująca blisko 4 miliony pracowników organizacja IG Metall jest obecna w wielu sektorach gospodarki naszego zachodniego sąsiada, źródło: Petra B. Fritz/flickr.com/CC BY-ND 2.0
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.