230 osób do zwolnienia w Hucie CMC Zawiercie

0 0
230 osób do zwolnienia w Hucie CMC Zawiercie

230 osób mają objąć zwolnienia grupowe w Hucie CMC Zawiercie. W piątek zarząd spółki opublikował regulamin redukcji zatrudnienia – podali związkowcy. Związki wszczęły spór zbiorowy z pracodawcą.

Jak poinformowała przewodnicząca Solidarności w zawierciańskiej hucie Danuta Nowicka, w regulaminie zwolnień pracodawca powtórzył rozwiązania, które proponował podczas zakończonych fiaskiem negocjacji ze związkami zawodowymi.

Kilka godzin po opublikowaniu regulaminu zwolnień grupowych, działające w firmie związki zawodowe wręczyły pracodawcy zawiadomienie o rozpoczęciu sporu zbiorowego. Zdaniem związkowców skala zwolnień grupowych spowoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy w hucie. „Jeżeli pracodawca zwolni 230 osób, na poszczególnych działach zostanie zbyt mała liczba pracowników, aby móc zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu" - oceniła Nowicka.

Zarząd huty ma czas na ustosunkowanie się do pisma związkowców do końca kwietnia. Po tym terminie zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych powinny rozpocząć się rokowania pomiędzy pracodawcą i stroną społeczną. Jeżeli nie przyniosą one porozumienia, następnym krokiem są mediacje z udziałem mediatora z listy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli i one nie przyniosą rezultatów, w zakładzie może zostać przeprowadzony strajk generalny.

O zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, które mają objąć nawet 300 osób, pracodawca poinformował związkowców 4 kwietnia. Zarząd zapowiedział czasowe zamknięcie części linii produkcyjnych oraz zakładu przetwórczego w Rudnej Małej, a także zmniejszenie produkcji w pozostałym zakresie działalności.

W piśmie przekazanym związkowcom, jako przyczyny planowanych zwolnień zarząd podał m.in.: spowolnienie gospodarcze, złe prognozy dla sektora hutniczego, zbyt wysokie w porównaniu z innymi krajami europejskimi ceny energii elektrycznej oraz wciąż nieuregulowaną kwestię nieprawidłowości podatkowych oraz wyłudzeń podatku VAT w obrocie wyrobami stalowymi - na tego typu nadużyciach tracą krajowi producenci, także zawierciańska huta.

Od początku negocjacji w tej sprawie zarząd oficjalnie nie skomentował ich przebiegu. Przedstawiciel firmy, z którym PAP rozmawiała w piątek powiedział, że nie jest upoważniony do udzielania jakichkolwiek informacji i zasugerował kontakt z firmą w poniedziałek. Huta CMC Zawiercie zatrudnia ponad 1900 pracowników i jest jednym z największych pracodawców w powiecie zawierciańskim. Zakład zajmuje się produkcją stali, głównie dla budownictwa.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.