23 czerwca ponowne spotkanie premiera z górniczymi związkami

- 23 czerwca premier ponownie spotka się z delegacją górniczych związków zawodowych - zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że zespół rządowy ds. węgla zakończył pierwszy etap prac.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

23 czerwca ponowne spotkanie premiera z górniczymi związkami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 cze 2014 14:20


*** AKTUALIZACJA ***

"Zespół rządowy spotka się 16 czerwca, a nasze spotkanie z moim udziałem i szerokiej delegacji związkowej odbędzie się 23 czerwca w Warszawie" - powiedział w czwartek Tusk na konferencji prasowej w Katowicach po spotkaniu z przedstawicielami górniczych związków.

Tusk poinformował, że w trakcie spotkań poruszano kwestie dotyczące m.in. możliwości ograniczania importu węgla. "Wydawało się nam także rzeczą istotną, aby w tej kwestii zbadać ewentualne patologie. Chodzi nie tylko o ochronę polskiego węgla przed ewentualną nieuczciwą konkurencją, ale wyeliminowanie patologii i korupcji w samej dystrybucji węgla" - wyjaśnił.

--- WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ---

- Handel węglem powinien być poddany pewnym regulacjom - ocenił po czwartkowym spotkaniu ze związkowcami w Katowicach premier Donald Tusk. Dodał, że miałyby one m.in. uchronić rynek przed nieuczciwą konkurencją.

"Dyskutowaliśmy nad projektem utworzenia państwowych składów węgla. Będziemy nad tym pracowali, czy będzie to nowa struktura, czy oparta na tych spółkach, które do tej pory zajmowały się handlem węglem" - poinformował szef rządu.

Premier przyznał jednak, że dotychczasowe efekty pracy tych spółek "nie są w pełni satysfakcjonujące". "Węgiel w Polsce to nie tylko zysk, ale także kategoria strategii energetycznej, nie mówiąc o elementach społecznych i kulturowych tutaj na Śląsku" - zaznaczył.

Tusk ocenił, że właśnie dlatego handel węglem powinien być poddany pewnym regulacjom, które jednak nie ograniczałyby konkurencji. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o budowanie standardów poprzez certyfikację, jak i pilnowanie rynku przed nieuczciwą konkurencją.

--- WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ---

Premier Donald Tusk przyjechał w czwartek rano do Katowic na spotkanie z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Szef rządu prawdopodobnie przedstawi raport z prac międzyresortowego zespołu do spraw poprawy sytuacji w górnictwie węgla kamiennego.

W czwartek przed spotkaniem premier nie rozmawiał z dziennikarzami. W środę zapowiadał m.in. szybką decyzję, czy międzyresortowy zespół będzie jeszcze pracował, czy też dotychczasowy efekt jego prac będzie uznany za zadowalający.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.