Zygmunt Łukaszczyk wiceprezesem JSW Koks

Były wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk będzie od 1 kwietnia br. wiceprezesem ds. rozwoju spółki JSW Koks - dowiedział się portal wnp.pl.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zygmunt Łukaszczyk wiceprezesem JSW Koks

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

24 mar 2014 12:51


Tym samym, Zygmunt Łukaszczyk będzie w JSW Koks czwartym członkiem zarządu.

Zygmuntowi Łukaszczykowi, urodzonemu 11 czerwca 1961 roku w Żorach, branża górnicza jest szczególnie bliska od lat.

W 1985 roku ukończył studia z zakresu fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lutym 2012 roku obronił na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach pracę doktorską na temat: Uwarunkowania surowcowe dla zestawiania mieszanek węglowych w oparciu o węgle ortokoksowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W 1990 roku objął funkcję wiceprezydenta Żor, a następnie został prezydentem tego miasta. Funkcję tę pełnił do listopada 1998 roku.

W 1998 roku zdał egzamin na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa. W 1999 roku objął stanowisko dyrektora zespołu przekształceń strukturalnych, a po dwóch latach wiceprezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Był także dyrektorem Biura Restrukturyzacji, Nadzoru Właścicielskiego i Strategii Kapitałowej w JSW SA. W 2006 roku został prezesem Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego, spółki powiązanej z JSW SA.

Utworzona 2 stycznia br. spółka JSW Koks SA grupuje w swych strukturach koksownie byłego Kombinatu Koksochemicznego Zabrze: Dębieńsko, Radlin, Jadwigę oraz Koksownię Przyjaźń.

W trakcie przygotowywania procesu łączenia koksowni uporządkowano działalność w zakresie transportu, infrastruktury kolejowej, usług laboratoryjnych, informatycznych i ubezpieczeniowych, którą realizują spółki z Grupy JSW i które świadczą swe usługi dla wszystkich podmiotów Grupy.

Celem jest racjonalizacja organizacyjna i kosztowa działalności pomocniczej, jak również odciążenie zakładów produkcyjnych od jej bezpośredniego nadzorowania. Koksownie mogą w ten sposób skoncentrować się na swoich podstawowych funkcjach.

Potencjał produkcyjny nowej spółki to aktualnie prawie 4 mln ton koksu rocznie. Oznacza przeszło 5 mln ton węgla koksowego rocznie wykorzystywanego w procesie produkcyjnym.

JSW Koks staje się największym odbiorcą węgla koksowego z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jej największym zakładem przetwórczym. Dlatego tak istotna staje się kwestia konkurencyjności tego segmentu.

Włączenie do jednolitego systemu zarządzania wałbrzyskiej koksowni Victoria przewidziane jest w drugim etapie. Wówczas proces integracji zostanie zamknięty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.