Zmarła Rosalia Mera, założycielka Zary

0 0
Zmarła Rosalia Mera, założycielka Zary

Najbogatsza Hiszpanka Rosalia Mera, współzałożycielka i była żona właściciela imperium odzieżowego Inditex, zmarła w wieku 69 lat - poinformował szpital San Rafael w mieście La Corunia na północy Hiszpanii.

Kobieta trafiła do szpitala po udarze, którego doznała podczas wakacji na Balearach.

Rosalia Mera stworzyła wraz z ówczesnym swym mężem Amancio Ortegą przedsiębiorstwo odzieżowe Inditex. Pierwszy butik Zara otworzyła w 1975 roku w La Corunii, skąd pochodziła. Wkrótce przekształciła firmę w największe na świecie imperium mody z takimi markami jak Massimo Dutti, Oysho i Bershka i sklepami w 85 krajach.

Pierwszy butik Rosalii Mery miał się nazywać Zorba, jednak okazało się, że w pobliżu jest bar o tej samej nazwie, więc właścicielka zmieniła ją na Zara. Powstała sieć tych sklepów specjalizowała się w tańszych wersjach drogich ubrań i formuła ta znakomicie sprawdziła się, doprowadzając do rozkwitu marki.

Określana przez magazyn "Forbes" jako "najbogatsza self-made woman", Mera była właścicielką ponad 30 procent akcji sieci hoteli Room Mate; jej fortuna szacowana była na 6,1 mld dolarów.

W 1986 roku Mera rozwiodła się z Ortegą i w 2004 roku opuściła zarząd firmy Inditex, zachowując 5,05 proc. akcji.

Mera była znaną filantropką; utworzyła po rozwodzie fundację Paideia (po grecku - edukacja) wspierającą dzieci upośledzone; jej syn Marcos urodził się z głębokim porażeniem mózgowym. Inwestowała też w odnawialną energię, firmy prowadzące badania nad lekami na raka i technologie biometryczne.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.