Zbigniew Rybczyński zwolniony ze stanowiska dyrektora artystycznego CeTA

Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu Robert Banasiak zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i podjął decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim, dyrektorem artystycznym i rozwoju technologii CeTA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zbigniew Rybczyński zwolniony ze stanowiska dyrektora artystycznego CeTA

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 paź 2013 11:48


Zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Rejonowej Śródmieście w poniedziałek. W rozmowie z PAP we wtorek Banasiak powiedział, że nie chce komentować swej decyzji. Natomiast w komunikacie, który Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA przesłało PAP napisano, że "decyzja taka została podjęta (...) w związku z informacjami uzyskanymi w drodze analizy dostępnych dokumentów, wniosków pokontrolnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz na podstawie informacji uzyskanych w trakcie prowadzonej obecnie kontroli przez Urząd Kontroli Skarbowej".

Jak napisano w komunikacie przestępstwo miało polegać "m.in. na wyprowadzeniu środków publicznych z Wytwórni Filmów Fabularnych WFF we Wrocławiu, a potem z CeTA; podrabianiu dokumentów, niegospodarności oraz zawieraniu niekorzystnych umów w zakresie wykonywanych na rzecz instytucji prac i usług".

"Złożenie takiego zawiadomienia traktuję jak swój obowiązek jako dyrektor CeTA, gdyż chodzi tutaj przecież o środki publiczne" - podkreślił Banasiak w oświadczeniu.

Zwolniony Zbigniew Rybczyński był dyrektorem artystycznym i rozwoju technologii CeTA. Był odpowiedzialny za realizację i stworzenie studia filmowego.

"Robię to z ogromnym smutkiem, lecz do czasu wyjaśnienia tej sprawy nie widzę możliwości współpracy z panem Rybczyńskim. Nie wykluczam jednak współpracy w przyszłości, jeżeli wszystko zakończy się pomyślnie. Jest to twórca z ogromnymi sukcesami i bogatym doświadczeniem, które można wykorzystać w pracach CeTA. Dziś jednak jest to niemożliwe" - zaznaczył Banasiak.

Szef instytucji zapowiedział powołanie zewnętrznego zespołu ekspertów, który ma określić stan prac w studio; przeprowadzona zostanie inwentaryzacja sprzętu i oprogramowania, znajdującego się w zasobach CeTA.

Zbigniew Rybczyński to laureat nagrody Oscara z 1983 r. za film krótkometrażowy "Tango". Jest absolwentem wydziału operatorskiego łódzkiej filmówki. Tworzył w Polsce i w USA. W 2009 r. podpisał umowę z wrocławską WFF (przekształconą później w CeTA) i przeprowadził się do stolicy Dolnego Śląska.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.