Władysław Szymański rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach

0 0

Dziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego prof. dr hab. Władysław Szymański został w czwartek (5 maja) nowym rektorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Przez ostatnie dwie kadencje funkcję rektora katowickiej Akademii Muzycznej pełnił prof. dr hab. Tomasz Miczka. Teraz został nim Władysław Szymański.

Nowy rektor urodził się w 1955 r. Studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie kształcił się w katowickiej uczelni, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. Tam też ukończył Podyplomowe Studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych.

Prof. Szymański swoją pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska obronił w 2001 r. W 2009 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego, a w czerwcu 2015 r. - tytuł profesora sztuk muzycznych.

Rektor elekt wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach jest od 1985 r.; dziekanem tamtejszego Wydziału Wokalno-Instrumentalnego został w 2008 r.

Prof. Szymański jest też koncertującym organistą, kompozytorem, a także autorem wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej oraz jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym odbywających się od 1991 r. Mikołowskich Dni Muzyki.

Został również odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.

Pełniąc funkcję rektora, prof. Szymański chce się skoncentrować na większym promowaniu uczelni, szczególnie za granicą, a także zorganizowaniu jubileuszu 90-lecia akademii w 2019 r.

 

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.