Szef GPW Paweł Tamborski podał się do dymisji

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski podał się do dymisji. Złożył rezygnację z pełnionej funkcji z dniem 31 grudnia 2015 r. Na razie nie wiadomo kto go zastąpi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szef GPW Paweł Tamborski podał się do dymisji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 gru 2015 19:35


Gdy Tamborskiego na prezesa GPW powoływano pod koniec czerwca 2014 r., ówczesny minister skarbu Włodzimierz Karpiński oczekiwał od niego umocnienia pozycji polskiej giełdy w regionie oraz konkretnych działań dotyczących ewentualnego jej połączenia z giełdą wiedeńską.

Ostatniego dnia listopada na GPW indeks dwudziestu największych spółek - WIG20 - zanotował jednak najniższy poziom od 2009 r., osiągając wartość 1919,88 pkt. W kolejnych dniach notował dalsze spadki - w czwartek na zakończeniu sesji był już na poziomie 1867,96 pkt. Eksperci wskazują, że jest to najdłuższa seria spadków na polskim indeksie od 2000 r., kiedy na amerykańskiej giełdzie pękła bańka spółek z branży informatycznej, tzw. dotcomów.

Zdaniem części analityków, do spadków na WIG20 przyczynia się sytuacja takich spółek, jak np. miedziowy gigant KGHM. Ceny tego surowca na światowych giełdach ostatnio spadają, a sytuacji nie poprawiają słabsze prognozy dla wzrostu gospodarki chińskiej. Eksperci wskazują, że zniechęcać inwestorów do lokowania środków na GPW może też planowane wprowadzenie nowego podatku dotyczącego banków i innych instytucji finansowych. Na WIG20 notowane są również największe polskie spółki energetyczne, które stają przed perspektywą dużych wydatków na modernizacje infrastruktury energetycznej w Polsce w najbliższych latach i obciążeniami wynikającymi z polityki klimatycznej UE.

Przyczyny odejścia Tamborskiego

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka powiedział PAP, że kilka tygodni temu rozmawiał z Tamborskim, który wyraził zaniepokojenie planami PiS w sprawie wprowadzenia podatku od operacji finansowych i negatywnym wpływem tego opodatkowania na giełdę. PiS - jak podkreślił profesor - zaproponował jednak inne rozwiązanie - podatek od aktywów banków. W związku z tym - zaznaczył Gomułka - tej kwestii nie można uważać za powód rezygnacji Tamborskiego z zajmowanej funkcji.

Zdaniem głównego analityka Xelion Piotra Kuczyńskiego trudno spekulować co do przyczyn odejścia Tamborskiego. - Może chodzić zarówno o sprawy osobiste, być może był to z jego strony ruch wyprzedzający, bo pewnie spodziewał się odwołania w niedługim czasie. Nie da się jednak także wykluczyć, że jest to manifestacja przeciw niszczeniu giełdy, która dołuje już od 7-8 miesięcy po zapowiedziach najrozmaitszych podatków, np. bankowego czy zmian w energetyce - powiedział PAP.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.