Sławomir Nowak złożył dymisję z funkcji ministra transportu

Sławomir Nowak złożył dymisję z funkcji ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - ogłosił w piątek premier Donald Tusk. Nowak piastował to stanowisko od początku drugiej kadencji rządu PO-PSL, czyli od listopada 2011 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sławomir Nowak złożył dymisję z funkcji ministra transportu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 lis 2013 16:57


Dymisja Nowaka jest związana z wnioskiem prokuratury o uchylenie mu immunitetu poselskiego w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego minister nie wpisał zegarka, wartego kilkanaście tysięcy złotych.

Prokuratura skierowała do prokuratora generalnego wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego ministrowi Nowakowi. "Uchylenie immunitetu jest niezbędne, abyśmy mogli dalej procedować i ewentualnie przedstawić posłowi zarzuty" - poinformowała dziennikarzy prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Chodzi o niewykazanie przez posła w kolejno składanych oświadczeniach majątkowych składnika mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł, tj. o niewykazanie zegarka renomowanej firmy" - powiedziała Calów-Jaszewska. Dodała, że z dwóch opinii biegłego wynikało, że zegarek jest wart minimum 17 tys. zł.

Prokurator zaznaczyła, że przestępstwo złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego jest przestępstwem formalnym. "Oznacza to, że karalne jest samo złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą i bez znaczenia pozostaje kwestia, czy poseł zegarek ukrywał, czy też nie" - dodała.

W sprawie chodzi o oświadczenia majątkowe składane od listopada 2011 r. do marca 2013 r. Formalnie za składanie fałszywych oświadczeń grozi maksymalnie do trzech lat więzienia.

Premier Donald Tusk, który przyjął dymisję ministra, ocenił, że Nowak, odchodząc ze stanowiska, zachował się "honorowo i z klasą".

"Mam nadzieję, że cała ta sprawa zostanie możliwie szybko wyjaśniona i mam nadzieję, że będziemy mogli szybko wrócić do współpracy. Po wyjaśnieniu, jeśli to wyjaśnienie, czy decyzja sądu, będzie korzystna dla ministra Sławomira Nowaka, będzie mógł wrócić i chętnie go powitam znowu w tym samym miejscu" - powiedział premier.

Przed objęciem stanowiska szefa resortu transportu Nowak był szefem gabinetu premiera Donalda Tuska i jednym z najbliższych współpracowników, oraz ministrem w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Od maja 2010 r. Nowak szefuje pomorskiej PO.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.