Ryszard Petru zrezygnował z kierowania radą nadzorczą PKP SA

Ekonomista Ryszard Petru zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej PKP SA. Wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska powiedziała w środę PAP, że chce jak najszybciej znaleźć innego kandydata na to stanowisko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ryszard Petru zrezygnował z kierowania radą nadzorczą PKP SA

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 mar 2014 13:17


Ryszard Petru poinformował PAP, że zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej PKP SA z dniem 17 marca. Nie ujawnił powodów decyzji.

Minister Bieńkowska, której podlegają polskie koleje powiedziała w środę w rozmowie z PAP, że teraz będzie szukać innego kandydata na szefa rady. "Bardzo mi zależy, by po panu Krzysztofie Opawskim (były przewodniczący rady, zmarł w listopadzie ub.r. - PAP) była to osoba, która zna się na ekonomii i wspomoże zarząd" - wyjaśniła.

Jak wskazała, w radach nadzorczych spółek kolejowych mogą nastąpić dalsze zmiany. "Zmieniamy część urzędników, która się trochę zasiedziała w tych radach" - powiedziała. Jak dodała, chodzi o to, by w radach zasiadali ludzie, którzy wnoszą istotny wkład w funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a nie traktują tego tylko jako dodatkowe źródło zarobku.

Wicepremier zaprzeczyła, że przewodniczącym rady spółki-matki kolejowej grupy miałby zostać Juliusz Engelhardt, były wiceminister odpowiedzialny za kolej za kadencji Cezarego Grabarczyka.

PKP SA jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Minister infrastruktury i rozwoju, jako minister właściwy ds. transportu, reprezentuje Skarb Państwa i pełni funkcję walnego zgromadzenia spółki.

PKP SA jest spółką-matką Grupy PKP, powstałej w 2001 r. z podziału przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe. W skład Grupy wchodzi dziewięć spółek: PKP SA, spółki przewozowe: PKP Cargo, PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście i PKP LHS, oraz spółki zarządzające infrastrukturą kolejową: PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Energetyka, TK Telekom i PKP Informatyka oraz świadczące inne usługi (KPT-W Natura TOUR, Drukarnia Kolejowa Kraków, CS Szkolenie i Doradztwo). Grupa zatrudnia ponad 80 tys. pracowników. To czwarta co do wielkości kolej europejska.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.