Roman Gierdojć nowym szefem Państwowej Inspekcji Pracy

0 0
Roman Gierdojć nowym szefem Państwowej Inspekcji Pracy
Roman Gierdojść wrócił do Państwowej Inspekcji Pracy. (Fot. : www.pip.gov.pl).

• Iwona Hickiewicz formalnie przestała kierować Państwową Inspekcją Pracy.
• Nowy szef PIP zamierza odbiurokratyzować działania inspektorów.
• Roman Gierdojć chce też, aby inspektorzy co pięć lat sprawdzali warunki pracy w firmach.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odwołał szefową Państwowej Inspekcji Pracy Iwonę Hickiewicz, która pełniła tę funkcję od lipca 2012 roku. 19 stycznia tego roku złożyła dymisję z funkcji powołując się na względy osobiste.

W czwartek (4.02) na jej miejsce powołany został Roman Giedrojć, podczas poprzednich rządów PiS był on zastępcą Głównego Inspektora Pracy. W trakcie posiedzenia sejmowej komisji, która pod koniec stycznia opiniowała jego kandydaturę powiedział, że chce przede wszystkim zwiększyć skuteczność inspekcji pracy, tak by lepiej walczyć z patologiami na rynku pracy.

Nowy szef PIP chciałby też odbiurokratyzować działania inspektorów. W jego ocenie często 70 proc. czasu muszą oni poświęcić załatwianiu obowiązków administracyjnych, a jedynie 30 proc. mogą przeznaczyć na samą kontrolę. Wśród zamierzeń wymienił też wprowadzenie cyklicznego kontrolowania firm - przynajmniej co pięć lat inspektorzy sprawdzaliby w nich warunki pracy.

Głównego Inspektora Pracy powołuje i odwołuje marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. kontroli państwowej oraz Rady Ochrony Pracy.

W tle zmian kadrowych cały czas toczy się też dyskusja dotycząca finansów PIP. NSZZ „Solidarność” skierował do marszałka Senatu wniosek o zwiększenie budżetu Państwowej Inspekcji Pracy o 8 mln zł.

W swym stanowisku prezydium Komisji Krajowej "S" zwraca uwagę, że podczas prac w Sejmie ograniczono o 8 mln zł budżet Inspekcji, w tym 5,7 mln zł na fundusz wynagrodzeń. "S" chce, by - w związku z nowymi zadaniami PIP - powrócić do wcześniej proponowanych kwot.

Związkowcy przypominają, że nowe obowiązki Inspekcji zostały nałożone w nowelizacji Kodeksu pracy, który wejdzie w życie 22 lutego. Kolejne zadania dla PIP wprowadzi planowana zmiana w zasadach minimalnego wynagrodzenia za pracę - przypomina "S".

Zdaniem związku z jednej strony zwiększanie zadań i uprawnień Inspekcji przy jednoczesnym zmniejszaniu kwot na jej działanie "tworzy wrażenie realnego braku woli walki z nadużyciami i patologią występującymi na rynku pracy".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Wzielibyście się za Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca, która od ponad 2 lat nie wypłaca pracownikom wynagrodzeń!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.